Debata „Czym dla Polaków jest niepodległość?”
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na debatę z cyklu „Krakowskie Kolokwium" pt. „Czym dla Polaków jest niepodległość?”. Spotkanie odbędzie się sali audytoryjnej Kupferhaus, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), 25 września 2018 (wtorek), godz. 18.00.
Udział w debacie wezmą: prof. dr hab. Tomasz Gąsowski (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Ignatianum w Krakowie), prof. dr hab. Janusz Majcherek (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
100 lat temu, 11 listopada, spełniło się marzenie pokoleń Polaków. Po wielu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spośród wewnętrznych czynników, jakie zdecydowały, że po I wojnie światowej udało się odzyskać wolność, najważniejszym było przywiązanie do polskości, patriotyzm, przekazywanie wartości narodowych w rodzinach.
W 2016 roku Narodowe Centrum Kultury wraz z TNS Polska przeprowadziło analizę, w ramach której zbadano, jaki jest stosunek Polaków do Narodowego Święta Niepodległości oraz jak rozumiana jest przez nich niepodległość. Na pytanie, czym jest niepodległość, z czym się kojarzy, respondenci najczęściej odpowiadali, że z wolnością (36%), a zaledwie 3 proc. badanych wymieniło pojęcie suwerenności. Z badań wynika, że zaskakująco dużo Polaków – 57 proc. – nie uczestniczy w świętach państwowych i narodowych.
Paneliści debaty postarają się przybliżyć pojęcie niepodległości i odpowiedzieć na pytanie, czym była ona dla Polaków w XIX i XX w. Porozmawiają też o tym, czym współcześnie jest dla Polaków niepodległość i czy rzeczywiście jedynym kulturowym nośnikiem okoliczności jej odzyskania są piosenki legionowe?
Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.