15.06.2018 aktualizacja 19.06.2018

Niepodległość i socjalizm - dyskusja wokół „Pamiętników” Ignacego Daszyńskiego

20.06.2018 - 20.06.2018 „Pamiętniki” Ignacego Daszyńskiego „Pamiętniki” Ignacego Daszyńskiego

W środę, 20 czerwca, o godz. 18 w siedzibie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13) w ramach Salonu Historycznego Muzeum odbędzie się spotkanie z cyklu Plus czy Minus - konfrontacje historyczne zatytułowane: Niepodległość i socjalizm – dyskusja wokół „Pamiętników” Ignacego Daszyńskiego.

Krytyczna edycja „Pamiętników” Ignacego Daszyńskiego opracowana przez Kamila Piskałę (książka ukazała się w ramach wydawanej przez Muzeum Historii Polski serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”) przypomina i pokazuje w nowym świetle tę jakże zasłużoną dla polskiej niepodległości postać.

Daszyński − galicyjski trybun i parlamentarzysta, przekonany lewicowiec, jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej. Jaką rolę odegrał przy powstaniu II RP? Jak wpłynął na kształt odrodzonego państwa i polskiej demokracji? Jakie były jego sukcesy, a jakie – porażki?

Ignacy Daszyński słynął jako charyzmatyczny mówca. Lektura jego „Pamiętników” przekonuje, ze niemal równie dobrze jak żywym słowem przywódca polskich socjalistów operował piórem. Swoje wspomnienia pisał tak, jak przemawiał: w sposób klarowny i uporządkowany, a jednocześnie z pasją, nie stroniąc od złośliwej aluzji czy ironicznego komentarza pod adresem ideowych oponentów. Początkowe fragmenty tekstu, poświęcone latom młodzieńczym, pozwalają najlepiej poznać Daszyńskiego od strony prywatnej; w dalszej narracji natomiast doświadczenia jednostki przesuwają się na drugi plan, stają się punktem wyjścia do opowieści o postępach galicyjskiej socjaldemokracji, a później – o dziejach całego obozu lewicy niepodległościowej. Opowieść kończy relacja z pamiętnych listopadowych dni 1918 roku.

Gośćmi spotkania będą:

* dr Kamil Piskała  (historyk, redaktor, Katedra Historii Polski Najnowszej UŁ. Autor wstępu i opracowania „Pamiętników” Ignacego Daszyńskiego).

* prof. Marta Sikorska-Kowalska (historyczka, Katedra Historii Polski XIX w. UŁ, m.in. opracowywała wybór tekstów „Historycy a socjalizm. Polska lewica niepodległościowa spod znaku Klio”).

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Domu Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny:

Dzieje.pl, Dom Literatury w Łodzi, TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Koncept – Gazeta Akademicka, Histmag.org.

Źródło: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.