07.11.2019

Spotkanie „Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego”

19.11.2019 - 19.11.2019 Spotkanie „Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego” Spotkanie „Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego”

We wtorek, 19 listopada, godz. 18 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie: „Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego” organizowane przez Ośrodek KARTA i DSH.

W dyskusji udział wezmą: prof. Andrzej Friszke (ISP PAN) – w roli rzecznika formacji Józefa Piłsudskiego; prof. Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski) – w roli rzecznika formacji Romana Dmowskiego oraz Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka KARTA, autor przedmowy do książki Michała Sokolnickiego Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896–1919).

Rozmowa – oparta o wspomnienia współpracownika Piłsudskiego Michała Sokolnickiego, zebrane w tomie „Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896–1919” – dotyczyć będzie m.in. perspektyw odzyskania niepodległości przed I wojną światową oraz wyborów politycznych dokonywanych przez polskie elity w obliczu jej wybuchu. Sojusz z państwami centralnymi (Austrią i Prusami) czy sprzymierzenie się z Ententą (a więc także i Rosją) – to rozdroże wobec którego stanęli ówcześni polscy przywódcy. Konsekwencje podjętych wówczas decyzji nie pozostały bez wpływu na kształt odradzającej się Rzeczpospolitej.

Źródło: Ośrodek KARTA

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.