17.01.2018 aktualizacja 19.01.2018

Szczecin: IPN zaprasza mieszkańców do debaty o niepodległości

18.01.2018 - 30.11.2018

IPN zaprasza mieszkańców do debat o niepodległości. Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie się w czwartek pod hasłem "Cud niepodległości". IPN chce, aby w rozmowy o niepodległości w setną rocznicę jej odzyskania zaangażowali się także mieszkańcy regionu.

"Historycy mówią o +cudzie niepodległości+ w kilku wymiarach. Przede wszystkim nastąpił nieprawdopodobny zbieg wydarzeń, w wyniku których państwa zaborcze stanęły przeciwko sobie w tzw. Wielkiej Wojnie. Swoistym cudem było również to, że politycy tak bardzo się różniący, Józef Piłsudski i Roman Dmowski, w tym ważnym momencie dziejowym potrafili porozumieć się zarówno co do organizacji ustroju, jak i granic" – powiedziała PAP w środę Marta Marcinkiewicz ze szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

"W Szczecinie nie mamy regionalnych wydarzeń, które moglibyśmy upamiętnić przy okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozmawiali ogólnie o wydarzeniach związanych z odbudową państwa polskiego" – powiedziała Marcinkiewicz.

Podczas pierwszego ze spotkań uczestnicy będą rozmawiać o wydarzeniach w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. "Naszym celem jest jednak nie tylko przybliżenie tematyki związanej z tymi wydarzeniami, ale również analiza późniejszych problemów, przed którymi stanęło młode państwo" – wyjaśniła Marcinkiewicz.

Debata odbędzie się w czwartek, 18 stycznia, w Książnicy Pomorskiej. Gośćmi będą historycy: prof. Włodzimierz Suleja z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także prof. Janusz Faryś i prof. Adam Wątor z Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Cykl pięciu debat przygotowanych przez szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej będzie poświęcony tematyce drugiej Rzeczpospolitej. Drugie spotkanie odbędzie się 22 marca. Mają być na nim omawiane zagadnienia wojskowości i obrony granic. Następna, majowa, debata będzie dotyczyć kwestii ustrojowych II RP i uchwalanych konstytucji. Kolejne spotkania odbędą się we wrześniu i w listopadzie. Zaproszeni goście, znawcy tematyki Drugiej Rzeczpospolitej, będą rozmawiać o problematyce społecznej II RP i polityce zagranicznej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Debaty są częścią akcji #MojaNiepodległa, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadania mające na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości będą realizowanie do 2021 r.(PAP)

autor: Elżbieta Bielecka

emb/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.