Pokazy lotnicze Poznań Air Show w maju na lotnisku Ławica
W weekend 19-20 maja na poznańskim lotnisku Ławica odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Poznań Air Show. Organizatorzy zapowiadają, że w powietrze wzbije się w sumie 80 maszyn.
720 minut pokazów oglądać ma ponad 100 tys. widzów. Impreza będzie nawiązywać do stulecia odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego, ale także stulecia polskiego lotnictwa.
Organizatorzy wydarzenia poinformowali w piątek na konferencji prasowej, że w związku z odbywającymi się w maju po raz pierwszy w Polsce ćwiczeniami NATO Tiger Meet, nad Poznaniem będzie można zobaczyć rónież wyczyny najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu.
"Dążymy do tego, by poznańskie wydarzenie było rozpoznawalne w świecie i kojarzone z największymi, najlepszymi pokazami. W związku z obchodzonymi właśnie rocznicami chcemy w tym roku mocno rozbudować część historyczną imprezy" - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Poznań Air Show Dariusz Wawrzyniak z Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W trakcie Poznań Air Show zaplanowano łącznie 720 minut pokazów wykonywanych przez 35 grup i pilotów. W Poznaniu będzie można podziwiać m.in. pokazy Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Artura Kielaka, 3AT3 Formation Flying Team, skoczków spadochronowych SkyMagic czy grupę Pterodactyl Flight. Pokazom towarzyszyć będzie wystawa statyczna sprzętu lotniczego i wojskowego oraz ekspozycja służb mundurowych.
Termin wydarzenia zbiega się z organizowanymi w maju w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach ćwiczeniami NATO Tiger Meet. Dowódca bazy płk pil. Rafał Zadencki powiedział na konferencji prasowej, że udział w wydarzeniu zapowiedziało 18 państw i 24 eskadry. Ćwiczenia są zamknięte dla publiczności i jedyną możliwością zobaczenia wybranych maszyn uczestniczących w tym wydarzeniu będzie właśnie Poznań Air Show.
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze organizowane są w roku jubileuszu stulecia niepodległości i stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego a także u progu setnej rocznicy zdobycia przez powstańców wielkopolskich niemieckiego lotniska w podpoznańskiej wsi Ławica. Zdarzenie to miało istotny wpływ nie tylko na przebieg powstania, ale i na rozwój polskiego lotnictwa.
Zdobyte rankiem 6 stycznia 1919 roku lotnisko było ostatnim bastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta. Zdobycie lotniska i sprzętu było też bardzo istotne dla powodzenia powstania wielkopolskiego; niemieckie samoloty przemalowano na polskie barwy i już następnego dnia odbył się pierwszy, kontrolny lot nad Poznaniem. W trakcie kolejnych walk w różnych częściach Wielkopolski polskie lotnictwo wspomagało powstańców z powietrza. 9 stycznia 1919 r. Polacy zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą.
Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Polscy lotnicy na zdobytych maszynach walczyli później o Lwów, odpierali też wojska bolszewickie w 1920 r. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mrr/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.