11.04.2018

NIFC podał program tegorocznego festiwalu Chopin i jego Europa

Muzyka polska stanowić będzie dominantę w programie XIV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa organizowanym w roku jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski - podkreślili organizatorzy wydarzenia podczas środowej konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa "Od Chopina do Paderewskiego" odbywać się będzie od 9 do 31 sierpnia w Warszawie.

"Mamy podtytuł festiwalu +Od Chopina do Paderewskiego+ - ale w istocie brzmi on +Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego+. Niepodległa to słowo klucz, związane z programem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Wskazuje ono na główny rys programowy, wyznaczający kształt tegorocznej edycji" - powiedział Stanisław Leszczyński z NIFC, dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa. "Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski – dwie niezwykle ważne postaci dla polskiej kultury. Ci dwaj twórcy w roku 2018 są inspiracją do pochylenia się nad arcybogatym dorobkiem muzyki polskiej" - zaznaczył.

W konferencji uczestniczyli ponadto: dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka, oraz dyr. Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko.

Z ponad 120 utworów, jakie zabrzmią podczas Festiwalu, 60 to utwory kompozytorów polskich. W programie - jak zaznaczają organizatorzy - muzyka polska będzie bardzo wyraźnie obecna, ta z okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i muzyka wieku XX i XXI. Reprezentowane będą jej rozmaite formy, różne gatunki: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Romana Palestra i Andrzeja Panufnika.

Jak zaznaczył dyr. Leszczyński wystąpią wielcy mistrzowie fortepianu – i tego współczesnego, i historycznego – wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również talenty wyłonione na Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego.

Do tradycji festiwalu należą wykonania premierowe. W edycji 2018 będą to: Polonez na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego – napisany na zamówienie Instytutu, zabrzmi na otwarcie Festiwalu - 9 sierpnia. Fireworks – światowa premiera utworu Agaty Zubel, w wykonaniu European Union Youth Orchestra pod dyrekcją Gianandrei Nosedy, odbędzie się 13 sierpnia. A pierwsze koncertowe wykonanie Schubertowskiej "Winterreise" ze słowami Stanisława Barańczaka – będzie miało miejsce podczas koncertu 17 sierpnia, który zarazem będzie promocją płyty nagranej już przez Tomasza Koniecznego i Lecha Napierałę.

Odbędzie się też pierwsze koncertowe wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej i na instrumentach z epoki. Jak podkreślił dyr. Leszczyński włoska wersja "Halki" będzie również wystawiona we Włoszech, co stanowi dobrą promocję tej znakomitej opery. Rangę wydarzenia mieć będzie prawykonanie Hommage a Chopin Andrzeja Panufnika w wersji na flet i kwartet.

Ponadto w ramach prezentacji muzyki polskiej odbędą się Koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu. Nastąpi też prezentacja Koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego. Publiczność usłyszy Koncert fortepianowy Karola Rathausa; Koncert fortepianowy Witolda Maliszewskiego, Koncert fortepianowy Maurycego Moszkowskiego i dwukrotnie Koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza.

Do wielkich wydarzeń festiwalu zaliczył dyr. Leszczyński Koncert monograficzny z Dang Thai Sonem w roli głównej, który zagra zarówno utwory solowe Ignacego Jana Paderewskiego, jak i jego Koncert fortepianowy, wydany już na płycie po sensacyjnym wykonaniu z Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego na Festiwalu w 2015 roku. Tym razem pianista wystąpi z Sinfonią Varsovią pod batutą Jacka Kaspszyka. Koncert odbędzie się 25 sierpnia.

Wydarzeniem będzie Koncert fortepianowy w wykonaniu Garricka Ohlssona - 30 sierpnia. Za jeden z najważniejszych punktów programu organizatorzy uznali recital wokalny Christopha Pregardiena, który z pianistą Christophem Schnackertzem wykona m.in. 12 Pieśni do słów Catulle Mendesa - 20 sierpnia.

Odbędzie się też - 19 sierpnia - koncert nadzwyczajny orkiestry Amadeus Agnieszki Duczmal. Zespół świętować będzie podczas Festiwalu swój jubileusz. "Makoto Ozone przypomni nam jazzową wersję Koncertu fortepianowego Mozarta, a Koncert wiolonczelowy Josepha Haydna podzielą między siebie trzej laureaci ostatniego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego" - mówił dyr. Leszczyński. Wieczór obejmie też promocję płyty: albumu z archiwalnymi nagraniami Koncertu fortepianowego i Koncertu wiolonczelowego Haydna w interpretacjach Marthy Argerich i Mischy Maisky’ego oraz orkiestry Amadeus.

Zespoły, które publiczność usłyszy podczas festiwalu, to m.in.: {oh!} Orkiestra Historyczna; Orkiestra Akademii Beethovenowskiej; Sinfonia Varsovia; Bergen Philharmonic Orchestra; Royal Philharmonic Orchestra; Orkiestra Filharmonii Narodowej; Amadeus Orkiestra Kameralna Polskiego Radia; Kremerata Baltica.

"Wszystkie koncerty Festiwalu Chopin i jego Europa będą transmitowane przez Program 2 Polskiego Radia i już 15 koncertów zostało zgłoszonych do Europejskiej Unii nadawców - zapowiedziała dyr. Małgorzata Małaszko.

Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorami - MKiDN i Polskie Radio Program 2.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Zamku Królewskim, Bazylice św. Krzyża oraz pod koniec festiwalu, jeśli zakończy się remont - w Filharmonii Narodowej. (PAP)

autor: Anna Bernat

edytor: Paweł Tomczyk

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.