W Warszawie zaprezentowano "Małą ilustrowaną historię Kościoła katolickiego w Polsce"
Najważniejsze wydarzenia, które zapisały się w historii Kościoła katolickiego w Polsce, począwszy od X wieku aż do czasów współczesnych, zostały opisane w książce "Mała ilustrowana historia Kościoła katolickiego w Polsce". Książkę, której autorem jest ks. prof. Jan Szczepaniak, zaprezentowano w czwartek w Warszawie.
Publikacja ta została wydana przez krakowskie Wydawnictwo Św. Stanisława BM.
Autor książki podczas jej prezentacji podkreślił, że nie jest ona szkolnym podręcznikiem, a popularnonaukową propozycją dla pasjonatów historii - studentów czy młodzieży. "Wzbogacona ilustracjami, zdjęciami i mapami stanowi kompendium wiedzy nie tylko na temat Kościoła, ale i historii Polski" - dodał ks. prof. Szczepaniak.
Zwrócił też uwagę na to, że "nie da się zrozumieć rzeczywistości bez sięgania do tekstów historycznych i pochylania się nad dziejami". "Trzeba nam patrzeć na historię, aby poznać bogactwo dziedzictwa ludzi, którzy przed nami żyli, tworzyli i zostawili nam przepiękną spuściznę, z której teraz my korzystamy. Nie można tego wylać w jakiejś próżni kulturowej" - podkreślił ks. prof. Szczepaniak.
Zdaniem autora książki, trudno sobie wyobrazić człowieka, który wychowany byłby w sterylnych warunkach, bez dotknięcia tego wszystkiego, co pozostawiły poprzednie pokolenia. "Trzeba nam mówić o historii, aby dane społeczności posiadały swój kod kulturowy, a więc musimy szukać w przeszłości czegoś, co będzie elementem jego cząstki, tworzącym wspólnotę" - mówił podczas prezentacji ks. prof. Szczepaniak. Dodał, że tylko sięgając do wydarzeń z przeszłości, można racjonalnie analizować i reagować w sposób adekwatny na to, co dzieje się na naszych oczach.
Jak podkreślił autor publikacji, opisuje ona najważniejsze wydarzenia, które zapisały się w historii Kościoła katolickiego i Polski, począwszy od X wieku aż do czasów współczesnych. "Znajdziemy tu fakty, anegdoty i legendy związane z życiem polskich świętych: Wojciecha, Jadwigi Śląskiej, Maksymiliana Marii Kolbego czy Jana Pawła II; opisy wydarzeń historycznych, np. zjazdu w Gnieźnie, odkryć Mikołaja Kopernika, reformacji w Polsce, II wojny światowej w kontekście Kościoła czy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Każdy z wątków zakończony jest zbiorem najważniejszych informacji do zapamiętania" - powiedział ks. prof. Szczepaniak.
W ocenie autora publikacji, niewiele narodów tak jak Polacy może poszczycić się tak silnym związkiem między dziejami Kościoła katolickiego a historią swojego państwa. "To wierzący mieszkańcy naszej ojczyzny tworzyli jego wielkość. Byli z narodem w czasach upadku i nie pozostawili go nawet w okresie niewoli i prześladowań. Z dziejami naszej ojczyzny ściśle związane były m.in. losy: św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Świadectwo heroicznej wiary i świadomie przeżywanej polskości było częścią życia i śmierci wielu osób cierpiących pod władzą bezbożnego komunizmu i równie dalekiego od Boga niemieckiego hitleryzmu" - mówił ks. prof. Szczepaniak.
Dodał, że o nich wszystkich - naszych narodowych bohaterach - jest ta książka. "Są to osoby, które wniosły swój wkład w dzieje narodu polskiego, m.in. św. Jan Paweł II i św. siostra Faustyna" - podkreślił autor publikacji.
Dyrektor Wydawnictwa Św. Stanisława BM ks. Zygmunt Kosowski podkreślił, że "Mała ilustrowana historia Kościoła katolickiego w Polsce", to "podręczna encyklopedia historyczna, opakowaną w atrakcyjną szatę graficzną, która zachęca do pogłębienia wiedzy w przyjemny sposób". Dodał, że książka ta zawiera istotne wydarzenia i historię postaci, które odegrały ważną rolę w historii Kościoła i państwa. "Nie jesteśmy w stanie tworzyć czegoś wielkiego, nie znając własnej historii i nie mając fundamentów do jej tworzenia" - zaznaczył.
Jak podkreślił ks. Kosowski, żyjemy w okresie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też nie mogło zabraknąć tego rodzaju publikacji.(PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.