Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma z wizytą w Kazachstanie
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma uczestniczy w Dniach Polskich organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Ałmaty z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – poinformował IPN w piątkowym komunikacie.
IPN podał, że w czwartek Szpytma wziął udział w otwarciu konferencji naukowej poświęconej 100. rocznicy Odrodzenia Polski, która odbyła się w Kazachskim Uniwersytecie Narodowym im. Al-Farabi. Jak podkreślił wiceprezes IPN, Kazachstan jest "ważnym miejscem dla Polaków". "Zadaniem Instytutu jest ochrona pamięci o bohaterach, Polakach zesłanych do Kazachstanu, a było ich wielu, wielu z nich zostało tutaj i otrzymało wsparcie od Kazachów "– powiedział Szpytma, cytowany w komunikacie.
Wiceprezes IPN przypomniał sylwetkę księdza Władysława Bukowińskiego, polskiego kapłana z Kresów, zesłanego do Kazachstanu. W 1955 r. ks. Bukowiński mógł wrócić do pracy w Polsce i do swoich bliskich. Zdecydował się jednak pozostać w Kazachstanie, aby służyć ludziom, którzy go "najbardziej potrzebowali". "We wspomnieniach pięknie pisał o Kazachach, dzięki niemu bliżej poznaliśmy nasze narody. Życzę mojej ojczyźnie, aby dalej rozwijała się współpraca z Kazachstanem" – dodał Szpytma.
Wiceprezes IPN podziękował także za zaproszenie na obchody "tak znaczącej dla nas rocznicy".
Pierwszy prorektor Kazachskiego Uniwersytetu Narodowego Muchambektali Burkitbajew podziękował prezesowi IPN za to, że "odwiedził Kazachstan i za wspaniałą pracę, jaką wykonuje dla Polski Instytut Pamięci Narodowej, podtrzymując pamięć o Polakach i polskich bohaterach". "Już sama nazwa jest szczególna +Instytut Pamięci Narodowej”+ Dzięki Instytutowi pamięć trwa" – powiedział cytowany w komunikacie prorektor.
Podczas konferencji referaty wygłosili mi.in. dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, ambasador RP w Kazachstanie Selim Chazbijewicz oraz kadra naukowa uniwersytetu i Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu.
W komunikacie poinformowano, że w czwartek Szpytma uczestniczył także w otwarciu wystawy "Armia Andersa – Szlak Nadziei" w Muzeum Narodowym w Ałmaty (dawnej stolicy Kazachstanu). "Podczas wernisażu Ambasador RP w Astanie Selim Chazbijewicz podziękował władzom Kazachstanu i wszystkim obywatelom za możliwość podtrzymywania polskiej tradycji, wspieranie religii i zwyczajów. Dr Karol Nawrocki przybliżył gościom historię paktu Sikorski–Majski i Zbrodni Katyńskiej" – czytamy.
Według IPN, w piątek dr Szpytma oraz kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej: dr Karol Nawrocki i Tomasz Szturo spotkali się z zastępcą dyrektora Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu Kajratem Alimgazinowem. "Polska delegacja obejrzała wystawę poświęconą pracy archiwum. Ewgenija Czilikowa opowiedziała o historii Polaków w Kazachstanie. Dr Szpytma podziękował za zaproszenie i za prowadzenie badań nad historią Polaków i zainteresowanie losem naszych rodaków w Kazachstanie. Wiceprezes IPN opowiedział o działaniach Archiwum Instytutu i jego zasobie, o współpracy z Ukrainą i Gruzją. Wyraził nadzieję na podpisanie umowy z kazachskim archiwum i dalszą dobrą współpracę" – poinformowano w komunikacie. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ pat/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.