Radiowa Noc Muzeów - jak powstawało Polskie Radio
Archiwum Polskiego Radia podczas Nocy Muzeów przedstawi program nt. początków polskiej radiofonii i historii rozgłośni radiowych na kresach II Rzeczpospolitej. Ilustracją będą nagrania archiwalne np. wypowiedź Józefa Piłsudskiego "o radowaniu się z odzyskania niepodległości".
Oryginalnymi nagraniami słowno-muzycznymi: "Pierwszą kadrową" w wykonaniu Chóru Juranda z lat 30., wypowiedzią Józefa Piłsudskiego z 1924 r., który zachęca Polaków do cieszenia się z odzyskanej wolności, oraz nagraniem Menueta G-dur op. 21 Ignacego Jana Paderewskiego rozpocznie się w sobotę Radiowa Noc Muzeów pt. "+Siła i światło+ 1918... tak to się zaczęło" w sali Lustrzanej Pałacu Staszica.
"Program przygotowany przez Archiwum Polskiego Radia na tegoroczną Noc Muzeów opracowany został w kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznic uruchomienia przedwojennych rozgłośni radiowych na kresach II Rzeczpospolitej w Wilnie, Baranowiczach oraz we Lwowie" - powiedziała PAP Małgorzata Barucka, która wraz z Teresą Barucką przygotowała prezentacje. "Podkreślają one rolę Polskiego Radia w odradzaniu się kraju i przedstawiają początki polskiej radiofonii jako inwestycji reprezentującej postęp i mającej na celu dotarcie do szerokiego społeczeństwa z oświatą, edukacją, kulturą" - dodała.
W montażach dźwiękowych, zawierających fragmenty archiwalnych nagrań, w lekkiej formie przypomniane są historyczne wydarzenia i życie codzienne w dwudziestoleciu międzywojennym. "Są to wspomnienia znanych osobistości oraz dokumentalne rejestracje z lat 20. i 30., które podkreślają bogactwo zbiorów Archiwum Polskiego Radia. Klimat całości ubarwiają muzyczne akcenty - piosenki w wykonaniu znanych artystów tych czasów. Całość oprawiona jest ilustracją zdjęciową i dokumentacją programową" - zaznacza Małgorzata Barucka.
I tak np. publiczność usłyszy m.in. patriotyczne wystąpienie Ignacego Jana Paderewskiego z 1940 r., ale też głosy dawnych spikerów, występy sławnych artystów i ich wypowiedzi, np. Jana Kiepurę śpiewającego słynną piosenkę "Ninon" czy w nagraniu z 1938 r. opowieść wileńskiego dorożkarza wspominającego wkroczenie wojsk polskich do Wilna w 1919 r.
Druga część wieczoru poświęcona będzie w całości rozgłośniom na kresach II Rzeczpospolitej: rozgłośni wileńskiej założonej w 1928 r., rozgłośni lwowskiej - w 1930 r. i Radiu Baranowicze, działającemu od 1938 roku.
Z zachowanych oryginalnych nagrań z lat 30. słuchacze dowiedzą się np. jak wilnianie spędzają wolny czas – w ciekawym reportażu z ulic miasta w 1938 r. W materiałach archiwalnych rozgłośni lwowskiej przypomniana zostanie Wesoła Lwowska Fala i pełne humoru występy Tońka i Szczepka.
Dla gości przygotowane zostały zabawy z mikrofonem – próba sił w roli spikera. Występ będzie rejestrowany, a uczestnik otrzyma nagranie swojego głosu.
Wieczór zakończy krótki koncert zespołu "Voice Band" – męskiego zespołu wokalnego śpiewającego w stylu przedwojennych "rewelersów".
Gospodarzem Radiowej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w godzinach od godz. 19.00 do 24.00, jest Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Program poprowadzi Andrzej Krusiewicz – spiker Polskiego Radia. Prezentacje multimedialne z komentarzami opracowały Małgorzata Barucka i Teresa Barucka, z którymi współpracowała Joanna Mitko. (PAP)
autor: Anna Bernat
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.