18.05.2018 aktualizacja 19.05.2018

W poniedziałek rusza plebiscyt na "Warszawiankę Roku" oraz na "Warszawiankę Stulecia"

Gabi Drzewiecka - ambasadorka plebiscytu na "Warszawiankę Roku" oraz na "Warszawiankę Stulecia". Fot. PAP/StrefaGwiazd/M. Kmieciński Gabi Drzewiecka - ambasadorka plebiscytu na "Warszawiankę Roku" oraz na "Warszawiankę Stulecia". Fot. PAP/StrefaGwiazd/M. Kmieciński

W poniedziałek rusza plebiscyt na "Warszawiankę Roku" oraz na "Warszawiankę Stulecia"; ma on uhonorować kobietę, która "swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania" stolicy.

Opowiedzmy historie mieszkanek stolicy, które swoją działalnością społeczną i zawodową wpłynęły i nadal wpływają na to, jakim miastem jest Warszawa - tak do wzięcia udziału w plebiscycie zachęcała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy podkreśliła na konferencji prasowej, że "uhonorowana może zostać osoba zarówno znana z pierwszych stron gazet, jak i ktoś mniej znany, ale swoją codzienną pracą pozytywnie wpływający na otoczenie". "Zachęcam wszystkich do włączenia się w plebiscyt, opowiedzmy historie mieszkanek stolicy, które swoją działalnością społeczną i zawodową wpłynęły i nadal wpływają na to, jakim miastem jest Warszawa" - mówiła.

Z okazji obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, równocześnie rusza konkurs na "Warszawiankę stulecia". Wyłoniona zostanie laureatka, która szczególnie zasłużyła się Warszawie na przestrzeni minionych stu lat. "To może być też warszawianka, której już z nami nie ma" - tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

To jest "atrakcyjny konkurs i dobry pomysł, bo w ten sposób promujemy warszawianki" dodała. "Każdy może zgłosić kogo tylko chce, natomiast pamiętajmy, że warszawianka musi być związana z Warszawą" - dodała prezydent stolicy.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zachęcała, by zgłaszać do plebiscytu nie tylko osoby, które widujemy na co dzień w mediach, ale też "szukać +diamentów+, o których na co dzień nie wiemy". "Każdy z nas zna takie kobiety, a zgromadzenie tych postaci da nam +kobiecą mapę Warszawy+, której nie znamy" - podkreśliła. "Będziemy się temu bardzo przyglądać, bo to jest po prostu ciekawe" - zadeklarowała radna.

Zapytana o cechy, jakie jej zdaniem powinna mieć "Warszawianka roku", odparła: "odwaga, bo żeby dokonać czegoś niezwykłego będąc kobietą, trzeba się wykazać ogromną odwagą, a także bezkompromisowość i zwykła ludzka uczciwość".

Malinowska-Grupińska zwróciła też uwagę na szczególny charakter tego roku, podczas którego świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. "Myślę, że ten rok należy uczcić szczególną akcją promującą kobiety i ten plebiscyt to taka właśnie akcja" - stwierdziła.

Zdaniem ambasadorów wydarzenia: dziennikarki muzycznej Gabi Drzewieckiej oraz działacza społecznego Mamadou Dioufa, w plebiscycie chodzi o to, "żeby zaistniała +Warszawianka roku+ - kochająca ludzi, otwarta na wszystkich, nie segregująca ludzi na lepszych i gorszych, która zobaczy świat i naszą Warszawę jako przyjazną dla każdego mieszkańca". Diouf podkreślił, że "to ważne, żeby młode pokolenie wiedziało, że już wcześniej były kobiety, które wyróżniały się wrażliwością artystyczną, intelektualną i że dzisiaj też są takie kobiety".

Według Drzewieckiej, "+Warszawianką roku+ powinna być osoba, która robi coś więcej, niż tylko dla siebie i najbliższego otoczenia". "To osoba, która daje całą swoją energię i pasję temu miastu i robi dobre rzeczy dla ludzi, którzy tu mieszkają" - dodała.

Od poniedziałku przez miesiąc, do 22 czerwca, kandydatury na "Warszawiankę Roku" i "Warszawiankę Stulecia" będzie można zgłaszać drogą elektroniczną oraz papierową. Jak podkreśla stołeczny ratusz, tytuł ten zostanie przyznany w szczególności za: działalność i promocję Warszawy; działania na rzecz promowania wartości tj. otwartość, czy tolerancja oraz wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie. Inicjatorem plebiscytu jest Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas gali 25 października.

Konkursowi towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: cykl spacerów i wycieczek rowerowych, podczas których uczestnicy będą mogli "przyjrzeć się kobiecej stronie miasta"; odbywać się będą też spotkania, na których przedstawiane będą sylwetki kobiet nominowanych do tytułu "Warszawianki Stulecia", a także warsztaty rodzinne i plastyczno-edukacyjne.

Konkurs na najpopularniejszą mieszkankę Warszawy organizowany był już w latach 1967-1981 przez Warszawski Ośrodek Radiowo-Telewizyjny - przypomniano. Laureatkami konkursu były wtedy m.in. aktorki Hanka Bielicka oraz Irena Kwiatkowska, piosenkarka Anna German, czy też spikerka Edyta Wojtczak. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.