29.05.2018

Warszawa: ołtarze w Boże Ciało nawiążą do obrazu "Polonia Mater Sanctorum"

Kościół św. Anny w Warszawie. Fot. PAP/J. Ochoński Kościół św. Anny w Warszawie. Fot. PAP/J. Ochoński

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości ołtarze na trasie warszawskiej procesji Bożego Ciała będą nawiązywały do obrazu Jana Henryka Rosena "Polonia Mater Sanctorum" - poinformowało we wtorek Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Tegoroczna procesja Bożego Ciała w Warszawie wyruszy sprzed archikatedry św. Jana Chrzciciela bezpośrednio po mszy św. o godz. 10. Mszy będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W komunikacie przesłanym we wtorek PAP czytamy, że ołtarze będą nawiązywały do namalowanego w 1936 roku obrazu Jana Henryka Rosena pt. "Polonia Mater Sanctorum". Zdaniem autorów komunikatu, w ten sposób ukazane zostaną cztery drogi do wolności: przez naukę, wiarę, kulturę i militarna.

Jak wyjaśnił cytowany w komunikacie biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Michał Janocha, ołtarze ukażą także wybitne postaci Kościoła, świata kultury i sztuki, wojska, a jednocześnie z różnych ziem dawnej Rzeczpospolitej.

Pierwszy ołtarz, ustawiony przy kościele akademickim św. Anny, przedstawi św. Jana Kantego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Św. Jan Kanty łączył naukę, wiarę i wrażliwość na ludzką biedę" – podkreślił bp Janocha.

Drugi ołtarz zostanie ustawiony przy kościele seminaryjnym i ukaże św. Stanisława Kostkę, a także, jak zaznaczyli autorzy komunikatu, "drugą z dróg prowadzących do wolności – wiarę".

Trzeci ołtarz stanie przy kościele sióstr wizytek, z którym związany był ks. Jan Twardowski. Przywoła postać Jana z Czarnolasu z obrazu "Polonia Mater Sanctorum" i w ten sposób ukaże kolejną z dróg wolności – kulturę.

Ostatni ołtarz zostanie zbudowany przez wojsko na pl. Piłsudskiego i nawiąże do postaci reprezentujących militarną drogę do niepodległości, takich jak Jan III Sobieski, Józef Piłsudski i ks. Ignacy Skorupka. "Przy tym ołtarzu ukaże się nam całe piękno tej historycznej i zarazem religijnej panoramy Jana Henryka Rosena, a pośrodku niej eucharystyczny Chrystus" – zapowiedział bp Janocha.

Jak czytamy w komunikacie, orszak procesyjny przejdzie ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża najpierw przez bp. Piotra Jareckiego, następnie – do drugiego ołtarza - przez bp. Rafała Markowskiego, do trzeciego ołtarza przez bp. Michała Janochę, do czwartego - przez biskupa polowego Józefa Guzdka.

W niedzielę 27 maja we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej zostało odczytane słowo kard. Kazimierza Nycza. Metropolita warszawski poprosił wiernych, by w Boże Ciało i w czerwcu modlili się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. "Pomożemy w ten sposób młodym ludziom, którzy w najbliższych miesiącach będą podejmowali decyzje dotyczące wyboru drogi życiowej, aby wsłuchali się w głos Pana i chcieli Mu odpowiedzieć: Pójdź za Mną" – napisał kard. Kazimierz Nycz.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ wus/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.