Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego świętuje niepodległość Polski
Plenerowa wystawa "Ewangelicy Niepodległej”, nocna sztafeta rowerowa, Forum Ewangelickie i uroczyste nabożeństwo jubileuszowe - tak Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP będzie świętowała 100 lat niepodległości Polski.
Jak poinformowało w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP Biuro Prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w związku z jubileuszem 100 lat niepodległości Polski Diecezja Cieszyńska przygotowała wystawę "Ewangelicy Niepodległej", która prezentuje sylwetki kilkudziesięciu wybitnych postaci z regionu zaangażowanych w walkę o niepodległość.
Cytowany w komunikacie autor tekstów umieszczonych na wystawie i kustosz Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie Marcin Gabryś wyjaśnił, że w połowie XIX wieku ewangelicy stali w pierwszym szeregu budzącego się ruchu narodowego.
"Organizowali lub współorganizowali liczne zrzeszenia, towarzystwa i organizacje mające na celu kształcenie, pielęgnowanie i budzenie ducha polskości w miejscowym społeczeństwie. Wystawa przybliża tylko niewielką grupę ewangelików – spośród wielu – którzy w sposób wyjątkowy zapisali się złotymi literami na kartach historii Polski. Uświadamia niebagatelną rolę i znaczenie polskich luteran – stosunkowo niewielkiej liczebnie społeczności całej II Rzeczypospolitej – w odbudowie i scaleniu ojczyzny. Ewangelicy służyli na wielu obszarach życia gospodarczego, przemysłowego, społecznego, kulturalnego czy naukowego, nierzadko odgrywając wiodącą rolę" - ocenił.
Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy 30 maja w Wiśle. Następnie będzie prezentowana jednocześnie w Bielsku-Białej, Cieszynie i Ustroniu. Ponadto - poinformowali autorzy komunikatu - na ogrodzeniu wokół kościoła apostołów Piotra i Pawła w Wiśle zawieszone zostały tablice informacyjne.
Centralnym punktem obchodów będzie uroczyste nabożeństwo związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę i przyłączeniem parafii Śląska Cieszyńskiego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Odbędzie się 28 października w kościele Jezusowym w Cieszynie. Na wrzesień zaplanowane jest z kolei XXII Forum Ewangelickie w Wiśle, podczas którego wystąpią historycy, socjologowie, teologowie i publicyści.
Diecezja Cieszyńska powołała zespół, który przygotowuje różne wydarzenia, m.in. wystawy, publikacje, konferencje, a nawet sztafetę rowerową z charytatywnym celem. W skład zespołu wchodzą: Danuta Szczypka, dr Renata Czyż, Władysława Magiera, dr Łukasz Barański, Marcin Gabryś, Tomasz Bujok, ks. Marcin Ratka-Matejko, ks. Marek Michalik i ks. Łukasz Ostruszka. Członkiem nadzwyczajnym jest bp Adrian Korczago.
Jak podkreśliła przewodnicząca zespołu Danuta Szczypka, na Śląsku Cieszyńskim wydarzenia 1918 r. były ukoronowaniem rozwijającego się od połowy XIX wieku ruchu narodowego, w którym niebagatelną rolę odegrali ewangelicy, m.in. Paweł Stalmach i ks. Franciszek Michejda.
"Ewangelicy służyli w Legionie Śląskim, a najwybitniejszym ich przedstawicielem był Jan Łysek, nauczyciel pochodzący z Jaworzynki. Ewangelicy współtworzyli Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która powstała jeszcze przed zakończeniem wojny i była pierwszą niezależną polską władzą na ziemiach zamieszkałych przez Polaków. Ks. Juliusz Bursche, cieszący się dużym autorytetem i mający poparcie większości duchownych narodowości polskiej, włączył się w działania polityczne mające na celu m.in. przyłączenie Śląska Cieszyńskiego, Prus Wschodnich, Górnego Śląska, Wielkopolski i Pomorza do Polski. W działania te zaangażowali się także m.in. prof. Józef Buzek, ks. Karol Kulisz, ks. Józef Mamica" - zaznaczyła Szczypka. (PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.