23.06.2018

Niemal 400 aktorów zagra w widowisku "Orzeł i Krzyż - Niepodległa" w Murowanej Goślinie

Widowisko "Orzeł i Krzyż" w Murowanej Goślinie. 2017 r. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Widowisko "Orzeł i Krzyż" w Murowanej Goślinie. 2017 r. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Niemal 400 aktorów-amatorów wcieli się w historyczne postacie w widowisku plenerowym "Orzeł i Krzyż - Niepodległa". Spektakl w Murowanej Goślinie (wielkopolskie), według jego twórców, to największe plenerowe widowisko historyczne w Polsce.

Spektakl „Orzeł i Krzyż” to półtoragodzinna opowieść o losach Polski i Polaków od legend i założenia Państwa Polskiego przez tryumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i "Solidarność".

Jak tłumaczył prezes Stowarzyszenia Dzieje Tomasz Łęcki, w tym roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, widowisko zostanie wzbogacone o dodatkowe sceny nawiązujące do tej wielkiej rocznicy.

„Nie ma nic mocniejszego niż dzieje naszego kraju. W widowisku nawiązujemy jeszcze do legend, do początków państwa Polskiego z chrztem Mieszka I, a kończymy +Solidarnością+ i wyborem Karola Wojtyły na papieża otwierając się ku współczesnej niepodległości. Ta sekwencja dwudziestu paru scen podlega jednak ewolucji. W tym roku bardzo duży nacisk zostanie położony na sceny związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości; pojawi się wielka narodowa flaga i stąd też tegoroczne widowisko w podtytule ma to dumne słowo – Niepodległa” – mówił Łęcki.

W tym roku poza ok. 400 aktorami, kaskaderką konną, pokazami multimedialnymi, na scenie pojawią się także aktorzy akrobaci. Jak tłumaczył Łęcki, „słowo mówione dociera do ludzi zaledwie w kilku procentach – to co pozostaje w człowieku to przede wszystkim doświadczenia i emocje. Widzowie widowiska w trakcie spektaklu sami stają się częścią tego wydarzenia – takie przeżycie pozostawia znacznie trwalszy ślad niż wykład historyczny”.

W tym roku nocne widowiska zostaną zaprezentowane siedmiokrotnie; w piątki i soboty od 29 czerwca do 14 lipca dla łącznie ok. 13 tys. widzów.

Spektakl "Orzeł i Krzyż" prezentowany jest na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji - Puy du Fou. W parku historycznym w Murowanej Goślinie znajduje się obozowisko rycerskie, kuźnia, stanowisko archeologiczne, warsztat tkacki i garncarski. Jedną z głównych atrakcji jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów. W tym roku w Parku Dzieje grane jest także nowe widowisko dzienne „Powstanie Wielkopolskie”.

„Park Dzieje to miejsce, w którym historia toczy się jakby na żywo; można się przenieść w czasie, uczestniczyć w tym, przeżywać i ostatecznie wychodzić dumnym z naszej historii, z naszych ponadtysiącletnich dziejów” – podkreślił Łęcki.

Od niedzieli Park Dzieje zostanie oficjalnie otwarty dla indywidualnych zwiedzających, dla rodzin i turystów. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mmu/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.