20.09.2018

28 września rusza ekspozycja w ramach Polskiej Wystawy Gospodarczej

Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu. 1929 r. Fot. NAC Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu. 1929 r. Fot. NAC

28 września rusza ekspozycja w ramach Polskiej Wystawy Gospodarczej. Jej celem jest pokazanie osiągnięć 100-lecia polskiej gospodarki i propagowanie patriotyzmu gospodarczego - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Jak wyjaśnił, na placu Piłsudskiego w Warszawie od 28 września do 28 października zwiedzający będą mogli m.in. wejść do wirtualnej przymierzalni czy przenieść się z czasów współczesnych do XX-lecia międzywojennego i zobaczyć słynny pociąg Luxtorpeda. Będzie też można zaprogramować roboty edukacyjne i wziąć udział w grze z ich wykorzystaniem.

Z kolei w infokioskach zwiedzający dowiedzą się o polskich odkryciach, wynalazkach, ich twórcach. "Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie produkty są polskimi wynalazkami: od biurowego spinacza przez wycieraczki samochodowe po kamizelki kuloodporne" - powiedział Kwiatkowski.

Ekspozycję tworzyć będzie multimedialny pawilon oraz wystawa plenerowa. Zaprezentowanych zostanie na niej 25 polskich firm, które od ponad 100 lat wpisują się w krajobraz gospodarczy Polski.

"Ekspozycja Polskiej Wystawy Gospodarczej (PWG) na placu Piłsudskiego to zapowiedź większej wystawy, którą będzie można zobaczyć w połowie przyszłego roku na błoniach PGE Narodowego" - zapowiedział Kwiatkowski.

Wówczas, jak wyjaśnił, na powierzchni 11 tys. mkw powstanie kompleks sześciu pawilonów sferycznych oraz wystawa plenerowa. Zaznaczył, że zwiedzający będą mogli poznać polskie firmy, których osiągnięcia "współtworzą sukces polskiej gospodarki, innowacyjne produkty, ich twórców".

Jak zaznaczył Kwiatkowski, PWG to projekt wystawienniczy zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Wpisuje się to w politykę wspierania polskiej gospodarki przez prezydenta Andrzeja Dudę (...). Podobnie jak Kongres 590 czy realizowany wspólnie z młodymi firmami technologicznymi program Startupy w Pałacu" - powiedział.

Skąd pomysł takiej wystawy? "Chodzi o to, by w jednym miejscu zaprezentować siłę naszej gospodarki, tkwiący w niej potencjał, pokazać, że mamy czym się chwalić, mamy z czego być dumnymi" - podkreślił. Zaznaczył, że wejście na wystawę będzie bezpłatne.

Każdy dzień ekspozycji, która zostanie otwarta 28 września, ma być wypełniony innymi treściami. "Będziemy o tym informować na naszych stronach i profilach społecznościach, które tej wystawie towarzyszą" - powiedział Kwiatkowski. Np. w weekend otwarcia (29-30 września) odbędą się wykłady i warsztaty o budowie rakiet i satelitów, misjach kosmicznych czy testowaniu innowacyjnych technologii. Od 28 września do 7 października obok pawilonu PWG będzie można obejrzeć wystawę poświęconą dziejom polskiego złotego, planowane są projekcje w kinie plenerowym.

W otwarciu wystawy ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda.

"Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w wielu obszarach nasze firmy są liderami, również w gałęziach innowacyjnych (...). Być może nie zdajemy też sobie sprawy, że decydując o codziennych zakupach możemy wpierać polskie przedsięwzięcia" - powiedział Kwiatkowski.

Atrybutem Polskiej Wystawy Gospodarczej jest Wieża, która nawiązuje do symbolu Powszechnej Wystawy Krajowej, będącej wielkim sukcesem gospodarczym i wizerunkowym Polski w 1929 r. - mówił Kwiatkowski. Dodał, że hasłem wystawy jest "Siła wspólnoty". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.