Wystawa pieniędzy obiegowych II RP w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Pieniądze obiegowe II Rzeczypospolitej od momentu odzyskania niepodległości do 1939 r. można oglądać od soboty na wystawie w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju na Dolnym Śląsku.
Na ekspozycji, przygotowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów.
Jak poinformował PAP Jan Bałchan, kierownik działu papiernictwa dusznickiego muzeum, zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne marki polskie, ostmarki i ostruble, wprowadzone przez Niemców jeszcze podczas I wojny światowej. Tą część ekspozycji uzupełniono prezentacją waluty państw zaborczych. Można tu zatem zobaczyć marki, korony czy ruble.
"Chaos walutowy, spotęgowany narastającą inflacją i walką o granice II Rzeczypospolitej, zakończyła reforma skarbowa Władysława Grabskiego, którego sylwetka i dokonanie także zostaną przypomniane na wystawie" - podkreślił Bałchan.
Lata 1924-1939 to okres, w którym funkcjonowały już w obiegu banknoty i monety złotowe. "Zobaczymy zatem m.in. jeden z najpiękniejszych banknotów polskich – słynną setkę z 1932 roku, zaprojektowaną przez Józefa Mehoffera" - powiedział Bałchan.
Na wystawie prezentowane są też sylwetki przedwojennych prezesów i skarbników Banku Polskiego. "Druk papierowych pieniędzy związany jest z działalnością innej zasłużonej w naszej dziejach instytucji – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, o której również zwiedzający znajdą na wystawie informacje" - dodał kierownik.
Ekspozycję "Waluta Niepodległej" 16 grudnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ mkr/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.