17.10.2018

W Lubuskim Muzeum Wojskowym powstał patriotyczny mural na 100-lecie niepodległości

W Lubuskim Muzeum Wojskowym powstał patriotyczny mural na 100-lecie niepodległości. Oficjalna prezentacja malowidła na ścianie pawilonu ekspozycyjnego nastąpi 11 listopada br. podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

"Jest to kolejna inicjatywa, która wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Zadanie zrealizowało Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Projektowi towarzyszyły warsztaty oraz lekcje muzealne. Powstanie także ulotka informująca o treści i przesłaniu powstałego dzieła" - poinformował Błażej Mościpan z Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie.

Mural prezentuje uzbrojenie, umundurowanie oraz symbolikę wojsk odradzającej się Rzeczpospolitej. Na pierwszym planie znajduje się sylwetka szarżującego kawalerzysty Wojsk Wielkopolskich, z nałożoną na głowę czapką rogatywką tzw. miękką.

Wojska Wielkopolskie utworzone zostały w styczniu 1919 r. na terenie byłego zaboru pruskiego w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Po jego zakończeniu Wielkopolanie walczyli następnie w obronie Lwowa oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Na swoim wyposażeniu mieli oni  m. in. samoloty zdobyte w trakcie zajęcia niemieckiego lotniska wojskowego na Ławicy. Wśród nich znajdowało się kilka szt. samolotów myśliwskich Fokker E-V (DVIII), którego sylwetka wznosi się ponad drzwiami wejściowymi do pawilonu.

Po drugiej stronie ściany został namalowany czołg Renault Ft-17. Takie pojazdy trafiły do Polski z Francji wraz z Błękitną Armią gen. Hallera w 1919 r. Polska była wówczas jedną z największych pancernych potęg na świecie i jednym z pierwszych krajów używających ten nowy rodzaj broni.

Czołgi Renault wykorzystywane były w trakcie działań wojny polsko-bolszewickiej, współdziałały z oddziałami Wojsk Wielkopolskich choćby w trakcie walk o Bobrujsk.

Całość kompozycji łączy orzeł wojskowy wz. 1919 naniesiony centralnie na bramę  wejściową do pawilonu – to symboliczny znak żołnierza polskiego stanowiący stylizowaną odmianę godła państwowego.

Mural zostanie oficjalnie zaprezentowany 11 listopada w trakcie muzealnych obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. W programie imprezy znajda się m.in.: rajd rowerowy, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, wystawa pokonkursowa, pokazy grup rekonstrukcyjnych.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz 

mmd/ agz/
 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.