11.11.2018

Warszawa: prezydent zaprasza na „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”

Prezydent Andrzej Duda przemawia przed Pałacem Prezydenckim, w ramach obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. 11.11.2018. Fot. PAP/P. Supernak Prezydent Andrzej Duda przemawia przed Pałacem Prezydenckim, w ramach obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. 11.11.2018. Fot. PAP/P. Supernak

Prezydent Andrzej Duda, który zainaugurował w niedzielę „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”, zapraszał wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniach przygotowanych w ramach tego festiwalu. Zapraszam na warsztaty, na stoiska; radujmy się, cieszmy się, bądźmy razem - apelował.

11 listopada prezydent otworzył festiwal wraz z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem. Festiwal został zorganizowany przez biuro "Niepodległa", a więc przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego wspólnie z Kancelarią Prezydenta - zaznaczył Andrzej Duda. Impreza będzie się odbywać w godz. 13-21.

"Radujmy się, cieszmy się, bądźmy razem, to jest wyjątkowy dzień i bardzo wszystkim dziękuję za przybycie, za obecność" - podkreślił Andrzej Duda w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim.

Podziękował też wszystkim zebranym za obecność; wyraził nadzieję, że z większością osób spotka się w marszu dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości. "Bardzo byśmy chcieli, żeby to był biało-czerwony marsz, żeby to był marsz, który zgromadzi nas wszystkich razem, ręka w rękę, pod naszymi narodowymi sztandarami, pod naszymi narodowymi barwami" - mówił Andrzej Duda. Życzył też wszystkim "miłego dnia i wspaniałego, udanego, niezwykłego święta stulecia odzyskania niepodległości".

Uczestnikom festiwalu zaproponowano m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości; można też przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej, czy zabytkowych powozów konnych. Zaplanowano też przemarsze orkiestr dętych, występy zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki oraz pokazy mody z okresu międzywojennego.

Na trasie Białej można znaleźć scenę muzyczną z polskimi utworami ostatniego stulecia, przystanek poświęcony rodzimym tańcom oraz przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Przygotowane są również atrakcje dla dzieci i specjały kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony został przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zorganizowało Wystawę Jednego Pomnika.

Na trasie Czerwonej przygotowane są specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 r. Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty mają własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Ciekawostką - według organizatorów - jest przystanek przy hotelu Bristol, gdzie bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane są utwory kompozytora – z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.

Kancelaria Prezydenta w kilku miejscach na trasie festiwalu wystawiła tzw. Księgę Niepodległości, do której każdy może się wpisać. "Wpis będzie można złożyć: w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego, a także w trakcie zwiedzania Belwederu. Księga wyłożona będzie też na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych" - poinformowała Kancelaria.(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Olga Łozińska

rbk/ oloz/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.