Poznań: wyszukiwarka pomoże znaleźć groby powstańców wielkopolskich
Do oddania hołdu powstańcom wielkopolskim i odwiedzenia ich grobów zachęca poznański magistrat; miasto przygotowało internetową wyszukiwarkę miejsc pochówku bohaterów zwycięskiego zrywu. Spis zawiera 3,4 tys. nazwisk powstańców spoczywających na poznańskich cmentarzach.
Każdy, kto chce dowiedzieć się, gdzie leżą uczestnicy powstania wielkopolskiego, może wejść na stronę: http://www.poznan.pl/mim/necropolis/ i zaznaczyć opcję "Weteran Powstania Wielkopolskiego 1918-1919".
Po wpisaniu imienia i nazwiska powstańca zobaczymy podstawowe dane o przebiegu jego służby, a także informacje o miejscu jego pochówku i plan cmentarza z zaznaczonym usytuowaniem grobu. Jeżeli pola na imię i nazwisko pozostawi się puste - udostępniona zostanie alfabetyczna lista bohaterów powstania z podziałem na cmentarze.
Wyszukiwanie można ograniczyć do jednego lub kilku cmentarzy, można też w ten sposób przeszukać wszystkie poznańskie nekropolie.
Poznański magistrat podał, że cały czas trwa ustalanie miejsca pochówku weteranów. Miasto korzysta przy tym zarówno z informacji od mieszkańców, jak i z danych zawartych w źródłach archiwalnych. Miejsce pochówku uczestnika powstania wielkopolskiego można zgłosić, wysyłając mail na adres: kl@um.poznan.pl lub rafal_ratajczak@um.poznan.pl.
Główne obchody setnej rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności - w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową - stanie rekonstrukcja obozu powstańców.
W uroczystościach rocznicowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda, spodziewany jest też udział premiera Mateusza Morawieckiego. Obchodom będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady.
28 grudnia uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ wj/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.