20.11.2019 aktualizacja 21.11.2019

Wystawa poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu

Wystawa "Król pianistów w świecie polityki. Ignacy Jan Paderewski w dokumentach archiwalnych" Wystawa "Król pianistów w świecie polityki. Ignacy Jan Paderewski w dokumentach archiwalnych"

Nieznane dokumenty, fotografie, nagrania są eksponowane na wystawie pt. „Król pianistów w świecie polityki. Ignacy Jan Paderewski w dokumentach archiwalnych”, której wernisaż odbył się we wtorek w Bibliotece m.st. Warszawy.

"To wyjątkowa wystawa poświęcona - życiu i działalności wyjątkowej postaci - Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Światowej sławy pianista i kompozytor, mąż stanu i polityk, należał do grona siedmiu, ośmiu postaci, uznawanych za ojców niepodległości Polski" – powiedziała podczas wernisażu Anna Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, autorka koncepcji wystawy i bogatego katalogu towarzyszącego ekspozycji.

Wystawa została tak zaaranżowana, aby w nowoczesnej formie - w przejrzystych i pięknych graficznie siedmiu modułach tematycznych - opowiedzieć o życiu i działalności tego wybitnego artysty i męża stanu – mówiła Anna Krochmal.

Rodzinną miejscowością Ignacego Paderewskiego była Kuryłówka na Podolu, położona na kresach dawnej Rzeczpospolitej. "Choć Paderewski zawsze wspominał Kuryłówkę z wielkim sentymentem, to dzieciństwo tam spędzone nie należało do szczęśliwych; przedwczesna śmierć matki i aresztowanie ojca w 1863 r., które nastąpiło w domu na oczach chłopca, stało się doświadczeniem rzutującym na całe jego życie" - opowiadała Krochmal.

Przedstawione na wystawie materiały biograficzne i dokumenty przybliżają Ignacego Paderewskiego jako artystę, polityka, ukazują jego życie prywatne, właśnie od najwcześniejszych lat, po jego legendę i spuściznę.

Osobny dział poświęcony został "pozostającej w cieniu wielkiego męża" Helenie Paderewskiej i jej licznym inicjatywom charytatywnym oraz niepodległościowym.

Przygotowana przez Archiwa Państwowe ekspozycja prezentuje – jak podkreśla autorka wystawy - unikatowe i dotychczas nieznane fotografie, nagrania i dokumenty zachowane w 20 archiwach państwowych i instytucjach pamięci w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, jak np. w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, i w archiwach Szwajcarii oraz Francji.

Eksponowane obiekty zostały wyselekcjonowane spośród setek tysięcy dokumentów pisanych, fotografii, nagrań i filmów oraz muzealiów i zbiorów bibliotecznych, zebranych przez Paderewskiego lub jego dotyczących – zaznacza Krochmal.

Wystawie towarzyszy dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem 30 badaczy okresu II Rzeczypospolitej i specjalistów zajmujących się postacią Paderewskiego.

Wystawa i konferencja wpisują się w cykl imprez przygotowywanych dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypadającego w obecnym roku 100-lecia sieci polskich archiwów państwowych.

Patronatem Narodowym objął wydarzenie Prezydent RP Andrzej Duda a Patronatem Honorowym wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Wystawa "Król pianistów w świecie polityki. Ignacy Jan Paderewski w dokumentach archiwalnych" czynna będzie do 24 stycznia 2020 r. w holu głównym Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

abe/ jann/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.