Szef UdSKiOR w 152-lecie urodzin J. Piłsudskiego: ukształtował pokolenia niepodległościowców
Józef Piłsudski ukształtował pokolenia niepodległościowców; jego dzieło oddziałuje na nas cały czas – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który z weteranami i działaczami opozycji w PRL upamiętnił 152. rocznicę urodzin marszałka.
Józef Piłsudski, współtwórca niepodległej Polski, urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.
Uroczystości mu poświęcone odbyły się w czwartek w Warszawie przed pomnikiem w pobliżu Belwederu oraz w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej - dawnym miejscu kaźni i więzienia tych, którzy sprzeciwiali się władzy komunistycznej.
"Zadano mi dziś pytanie: jak można połączyć urodziny Józefa Piłsudskiego z ceremonią, która odbywa się w murach więzienia przy ulicy Rakowieckiej. Otóż można. Bo Józef Piłsudski, i to jest jego największa w dziejach zasługa, był tym człowiekiem, który przekonał swoje pokolenie i następne pokolenia do umiłowania niepodległości jako najcenniejszego daru, który Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom" - powiedział Kasprzyk.
Nawiązując do miejsca kaźni, jakim w latach okupacji niemieckiej i w okresie stalinowskim było więzienie na Mokotowie, Kasprzyk określił je jako "sanktuarium, w którym przelewali krew Polacy" - wychowani, dzięki Piłsudskiemu, w kulcie niepodległości. Minister przypomniał też, że poza pokoleniem Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, wielkość marszałka oddziaływała również na pokolenie działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL-u i na pokolenia następne.
"To jest wielkość Józefa Piłsudskiego, że potrafił oddziaływać nie tylko na swoje pokolenie, ale że oddziaływał i oddziałuje tak mocno cały czas" - zwrócił uwagę szef Urzędu ds. Kombatantów, przywołując na potwierdzenie tej opinii również słowa wybitnego polskiego poety Jana Lechonia.
"Józef Piłsudski ukształtował pokolenia niepodległościowców; Piłsudski jest na stałe obecny w naszych umysłach i sercach" - podsumował.
W siedzibie muzeum - w związku z 152-leciem urodzin marszałka - szef Urzędu ds. Kombatantów uhonorował medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" osoby zasłużone w działalności niepodległościowej. Ponadto wręczone zostały również krzyże "Zasłużony dla Konfederacji Polski Niepodległej" - opozycyjnego ugrupowania politycznego, założonego w 1979 r. przez Leszka Moczulskiego. Fundamentalnymi wkładem KPN w latach 1979-1989 było umacnianie w polskim społeczeństwie przekonania, że Polska zasługuje na niepodległość i może ją odzyskać. Uroczystość zakończył koncert Leszka Czajkowskiego. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed ścianą straceń, która znajduje się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Przed ceremonią wręczenia odznaczeń odczytano również listy okolicznościowe od premiera Mateusza Morawieckiego oraz od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w których podkreślili oni rolę Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz w budowie II Rzeczypospolitej.
Józef Piłsudski (1867-1935) - mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; członek Polskiej Partii Socjalistycznej był m.in. współzałożycielem i komendantem głównym Związku Walki Czynnej. Dowódca I Brygady Legionów Polskich (1914-1916), inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej; członek Tymczasowej Rady Stanu (1917). Po odzyskaniu niepodległości był Naczelnikiem Państwa i Naczelnym Wodzem (1918-1922), marszałkiem Polski; po zamachu stanu w 1926 r. przejął władzę w państwie; dwukrotny premier (1926-1928 i 1930), Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. (PAP)
nno/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.