Szef MON o Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie: będzie bez zbędnej zwłoki
Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ruszy „bez zbędnej zwłoki”. Według ministra obrony jest „więcej niż szansa”, że Muzeum powstanie w ciągu kilku lat.
We wtorek Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę dotyczącą opracowania w ciągu 90 dni aktualizacji programu inwestycji dotyczącego budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie - informowało MON w komunikacie. W czwartek w Polskim Radiu Błaszczak był pytany, czy jest szansa, że muzeum powstanie w najbliższych latach.
"Jest więcej niż szansa. (...) Nareszcie mamy rozstrzygnięty przetarg na dokumentację, a więc bez zbędnej zwłoki będziemy realizować muzeum" - zapewnił Błaszczak. Szef MON dodał, że jednym z projektantów będzie architekt, publicysta i polityk Czesław Bielecki, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.
W przesłanym PAP we wtorek komunikacie MON dodało, że umowy podpisane z pracownią projektową DiM`84 Dom i Miasto Sp. z o.o. dotyczą także "opracowania kompletnej, wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich stosownych pozwoleń i uzgodnień oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją robót".
Wskazano, że dzięki podpisanym we wtorek dokumentom wkrótce możliwe będzie rozpisanie przetargu na budowę, przypominając że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego.
"Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum. Od 2018 roku w MON pracuje zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy" - czytamy w komunikacie MON.
Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa, nazywana zwyczajowo Cudem nad Wisłą, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem brytyjskiego polityka, dyplomaty i pisarza Edgara D’Abernon, była to 18. z przełomowych bitew w historii świata. (PAP)
Autor: Mieczysław Rudy
rud/ itm/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.