28.06.2020

Prezydent złożył hołd I. J. Paderewskiemu i R. Dmowskiemu

Od lewej: Ignacy Jan Paderewski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja; Roman Dmowski. Fot. PAP/CAF/Archiwum Od lewej: Ignacy Jan Paderewski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja; Roman Dmowski. Fot. PAP/CAF/Archiwum

Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę w Warszawie hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu w 101. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego – najważniejszego z traktatów kończących I wojnę światową między zwycięskimi państwami Ententy a Niemcami.

Uroczystość złożenia wieńców odbyła się przed pomnikami obu Ojców Niepodległości w al. Ujazdowskich. Inicjatorem ceremonii był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego; wziął w niej udział m.in. kierujący Instytutem prof. Jan Żaryn i mieszkańcy stolicy.

101 lat temu, 28 czerwca 1919 r., w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych. Jednym z jego postanowień było przyznanie Polsce większości ziem zaboru pruskiego oraz przeprowadzenie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku.

Traktat w imieniu Polski podpisali Ignacy Jan Paderewski jako premier i minister spraw zagranicznych oraz Roman Dmowski, którzy stali na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu.

Nowy porządek polityczny ustanowiony w Wersalu, mający zapewnić Europie pokój, przetrwał niecałe dwadzieścia lat. (PAP)

nno/ robs/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.