10.11.2020

J. Sellin: zachęcamy Polaków, by współuczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wirtualnie

Jarosław Sellin. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Jarosław Sellin. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Zachęcamy Polaków, by współuczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wirtualnie - podkreślił we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że prezydent Andrzej Duda jest reprezentantem narodu i w jego imieniu odda hołd bohaterom sprzed 102 lat.

Sellin, zapytany w TVP Info o środowe obchody Narodowego Święta Niepodległości, zwrócił uwagę, że "będą miały wymiar państwowy i społeczny". Prezydent i przedstawiciele władzy państwowej - jak mówił - będą uczestniczyć w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza i upamiętnią twórców Polski niepodległej. "Będzie orędzie prezydenta wygłoszone w telewizji i do tego trzeba się, niestety, ograniczyć, bo jednak zachęcamy Polaków, żeby w tym trudnym czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa siedzieć w domu, a nie spotykać się w miejscach publicznych" - zaznaczył.

Wiceszef MKiDN przypomniał, że począwszy od setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wprowadzono "dwie nowe tradycje" świętowania. "Wspólne śpiewanie hymnu w południe - to była bardzo popularna akcja. Wiele tysięcy ludzi się w to włączało. Natomiast w tym roku zachęcamy, żeby to robić w sposób wirtualny poprzez łączenie się przez największe media, które będą tę akcję dokładnie w południe emitować i przez internet" - powiedział.

Dodał, że druga tradycja to Festiwal Niepodległa, organizowany na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. "Wspaniała impreza, która nam się tak znakomicie udawała w roku 2018 i 2019, dedykowana dzieciom, dorosłym. 100 tys. ludzi uczestniczyło w tym festiwalu w roku 2018. Teraz on będzie też realizowany, artyści będą, ale wszystko będziemy mogli śledzić i uczestniczyć w tym wirtualnie" - wyjaśnił wiceminister kultury.

Dopytywany, czy mimo obostrzeń będzie można przyjść w środę w południe na pl. Piłsudskiego, Sellin przypomniał, że "zgodnie z rozporządzeniami sprzed wielu dni nie można tworzyć zgromadzeń większych niż pięć osób". "Jednak zachęcamy do tego, żeby się łączyć, współuczestniczyć z prezydentem w tych uroczystościach wirtualnie. Prezydent jest wybrany przez Polaków w demokratycznych wyborach, jest głową państwa, naszym reprezentantem. On hołd bohaterom sprzed 102 lat odda w naszym imieniu" - podsumował.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.

Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono - jak napisano w preambule do ustawy - "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość". (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.