06.12.2020

#POWSTANIEna102 hasłem obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26.01.1919. Fot. NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26.01.1919. Fot. NAC

Pod hasłem #POWSTANIEna102 przebiegać będą obchody tegorocznej, 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ze względu na pandemię koronawirusa duża część rocznicowych działań przeniesie się do sieci.

Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Kulminacją obchodów rokrocznie są uroczystości organizowane 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Poprzedza je msza w kościele farnym w intencji uczestników powstania oraz składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci. Dzień później obchody rocznicy wybuchu powstania odbywają się w Warszawie. Organizatorem obchodów jest wielkopolski samorząd.

Ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody będą miały ograniczony zakres. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował, że obchody 102. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego przebiegać będą pod hasłem #POWSTANIEna102.

"Przenieśmy nasze świętowanie do przestrzeni wirtualnej, oddajmy hołd naszym bohaterom indywidualnie, ale przecież razem. Niech każda rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu będzie świętem, z okazji którego wysyłamy bliskim życzenia. Stwórzmy nowy, patriotyczny zwyczaj - wielkopolski" – powiedział Woźniak.

Odsłony kampanii poświęconej rocznicy wybuchu można śledzić na stronie www.27grudnia.pl, w mediach społecznościowych oraz w lokalnej prasie. W ramach tegorocznych, trwających niemal przez cały grudzień działań zaplanowano bieg, wzajemne składanie życzeń, wspólne śpiewanie i aktywności dla najmłodszych.

Z okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego chętni mogą złożyć życzenia sobie i Wielkopolsce. Zdjęcie, rysunek, napis czy film można wysłać przez stronę www.27grudnia.pl

"Zachęcamy, by w życzeniach pojawiły się biało-czerwone akcenty: kotyliony, emblematy, przebrania lub kartki z hasłem #POWSTANIEna102. Materiały będziemy publikować na stronie www.27grudnia.pl, z najciekawszych prac powstanie film, który będzie miał swoją premierę 27 grudnia w mediach społecznościowych" – podał wielkopolski samorząd.

W indywidualnej, pandemicznej wersji odbędzie się w tym roku powstańczy bieg.

"Wszystkich, którzy lubią biegać zachęcamy do uczczenia rocznicy poprzez pokonanie symbolicznego dystansu 1918 metrów. Forma jest dowolna: bieganie, chód, nordic walking czy bieżnia. Zachęcamy, by każdy uczestnik pokonał dystans w wybranym przez siebie czasie i przestrzeni i udokumentował ten fakt za pomocą telefonicznej aplikacji biegowej" – podali organizatorzy.

Szczegóły biegu również można przesłać przez stronę www.27grudnia.pl. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy dyplom od marszałka województwa wielkopolskiego.

"Mile widziane będą akcenty powstańcze lub barwy narodowe. Wasze materiały będziemy publikować na stronie. A 27 grudnia efekt wspólnego wyzwania opublikowany zostanie w postaci wielkiej galerii biegaczy oraz pełnej listy startowej na stronie www.27grudnia.pl" – poinformowali organizatorzy.

27 grudnia w sieci zostanie zaprezentowane premierowe wykonanie powstańczej pieśni "Marsylianka Wielkopolska", w nowej aranżacji i z udziałem wielkopolskich artystów.

"Oddajmy hołd naszym bohaterom i razem odśpiewajmy tę pieśń. Pomoże nam w tym emitowana na www.27grudnia.pl wersja karaoke. 24 grudnia na łamach +Głosu Wielkopolskiego+ zostaną opublikowane słowa +Marsylianki Wielkopolskiej+ wraz z zapisem nutowym" – podał wielkopolski samorząd.

Elementem tegorocznych obchodów jest też akcja #MALIPOWSTAŃCYna102.

"Zachęcamy nauczycieli oraz dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne do wykonania w ramach zajęć powstańczej rogatywki techniką origami. Pomocą w wykonaniu zadania służyć będzie instruktażowy film, wzbogacony nie tylko o wskazówki, jak wykonać powstańcze nakrycie głowy, ale i o najciekawsze fakty z historii niepodległościowego zrywu, przedstawione w dostępnej dla dzieci formie" – poinformowali organizatorzy obchodów.

Prace najmłodszych Wielkopolan zostaną opublikowane w galerii zdjęć na stronie www.27grudnia.pl. Dla uczestników akcji przewidziano pamiątkowe dyplomy.

Jeżeli chodzi o uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu i następnego dnia w Warszawie, to ich przebieg będzie uzależniony od sytuacji w kraju. Urząd marszałkowski podał jednak, że wszystko wskazuje na to, że obchody będą miały charakter "bardzo symboliczny".

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.