W Muzeum II Wojny Światowej wystawa o stosunkach polsko-estońskich w międzywojniu
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (MIIWŚ) otwarto w piątek wystawę „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”. Ekspozycja prezentująca liczne zdjęcia i dokumenty, rzuca światło na kontakty dyplomatyczne pomiędzy Polską a Estonią w okresie międzywojennym.
W wernisażu wzięli udział m.in. zastępca dyrektora MIIWŚ ds. naukowych dr Marek Szymaniak oraz ambasador Estonii Martin Roger.
Ten wymiar kulturalny, wojskowy, gospodarczy wzajemnych relacji polsko-estońskich, zaprezentowany na otwieranej dzisiaj wystawie, znajduje swoje odbicie we wspólnym kształtowaniu naszych dobrych relacji, które również dzisiaj są niezwykle ważne - podkreślił Szymaniak.
Jak wyjaśnił Szymaniak, wystawa została przygotowana przez Estońskie Archiwum Narodowe we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinnie, z okazji przypadającej w 2020 r. setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Estonią oraz 30. rocznicy ich przywrócenia.
"Wystawa przywołuje szereg przykładów dobrej współpracy polsko-estońskiej. Mówi o tym m.in. małżeństwo wodza estońskich sił zbrojnych Johana Laidonera i Marii Kruszewskiej z domu Skarbek. Maria Kruszewska w latach 30-tych pełniła rolę pierwszej damy Estonii. Polscy oficerowie byli odznaczani przez władze estońskie najwyższymi wojskowymi odznaczeniami, Polacy też odznaczali Estończyków. Ten wymiar kulturalny, wojskowy, gospodarczy wzajemnych relacji polsko-estońskich, zaprezentowany na otwieranej dzisiaj wystawie, znajduje swoje odbicie we wspólnym kształtowaniu naszych dobrych relacji, które również dzisiaj są niezwykle ważne" - podkreślił Szymaniak.
Ekspozycja ilustruje częste i żywe relacje pomiędzy Polską a Estonią w latach 1918-1939. Opowiada o rodzajach wizyt, ukazuje charakter ówczesnych przyjęć państwowych. Na wystawie zaprezentowano także odznaczenia państwowe i wojskowe przyznawane w tym okresie Polakom i Estończykom. Zobaczyć można m.in. menu kolacji wydanej w Tallinnie na cześć ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, listę osób odznaczonych orderami, program oprawy muzycznej wizyty prezydenta Polski w Estonii, rozkład lotów Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Tallinna z 1932 r.
O historycznym oraz współczesnym aspekcie współpracy pomiędzy Polską a Estonią mówił Martin Roger.
Zarówno Estonia, jak i Polska mają historię do opowiedzenia, z której powinniśmy być dumni. Pamięć o historii pomaga nam ją docenić, ale patrzenie w przyszłość jest równie ważne. Wyciągnijmy ważną lekcję z historii i dalej odnajdujmy wspólne opowieści, które dadzą dodatkową inspirację do przyszłej współpracy - powiedział Roger.
"Dziś, kiedy świętujemy stulecie stosunków dyplomatycznych między Estonią i Polską, nasze poczucie jedności i pokrewieństwa są jeszcze silniejsze. Jesteśmy razem w Unii Europejskiej, NATO, współpracujemy w regionie Morza Bałtyckiego oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza. Zarówno Estonia, jak i Polska mają historię do opowiedzenia, z której powinniśmy być dumni. Pamięć o historii pomaga nam ją docenić, ale patrzenie w przyszłość jest równie ważne. Wyciągnijmy ważną lekcję z historii i dalej odnajdujmy wspólne opowieści, które dadzą dodatkową inspirację do przyszłej współpracy" - powiedział Roger.
W Muzeum II Wojny Światowej wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca grudnia. (PAP)
Autor: Anna Wydorska
anm/ aszw/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.