11.11.2023

W Warszawie szósty świąteczny Festiwal Niepodległa

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Warszawa, 11.11.2023. Fot. PAP/M. Obara Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Warszawa, 11.11.2023. Fot. PAP/M. Obara

Po raz szósty spotykamy się 11 listopada, w Święto Niepodległości na Festiwalu Niepodległa. Przez cały dzień będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które są związane z polską kulturą, historią i narodowym dziedzictwem – mówi PAP rzeczniczka organizatora festiwalu, Biura Niepodległa, Wioletta Łabuda-Iwaniak.

"W południe zespół +Warszawianka+ wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego. O trzynastej rozpoczęliśmy wydarzenia na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych. Zapraszamy wszystkich na scenę muzyczną na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpią tam Sara James, duet Kuba Karaś i Piotr Rogucki oraz wokalista Baranovski. Festiwalowy wieczór zakończy koncert Kamila Bednarka" - wskazała.

Na dziedzińcu MKiDN, w namiocie na Scenie Tańców Polskich cztery zespoły muzyczne przypomną historię taneczną Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Polska Centralna reprezentowana będzie przez zespół Janusz Prusinowski Kompania, który łączy muzykę tradycyjną z folkiem. Przez Wielkopolskę poprowadzi Kapela z Wiwatem Romualda Jędraszaka oraz Kapela Koźlarska Adama Kaisera. Tańce Żywiecczyzny zaprezentuje Żywiecka Szkoła Tradycji. Region rzeszowski będzie reprezentowany przez Kapelę Rodzinną Zastawnych z gośćmi.

W ramach Festiwalu Niepodległa w siedzibie ASP w Pałacu Czapskich odbywają się warsztaty plastyczne "Projektowanie Pałacu Saskiego" oraz warsztaty projektowania "Mebel nie z tej ziemi". Tematem przewodnim jest polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w II Rzeczypospolitej zaprojektował wyposażenie ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.

Na dziedzińcu ASP działa także scena dla dzieci. "Najmłodszych gości powitają postacie z polskich dobranocek: Bolek i Lolek oraz Reksio. Na scenie w namiocie odbywają się teatrzyki, gry, konkursy zabawy i warsztaty, występy magika, a także spektakl +Rycerz bez konia+. Dzieci zapraszamy także na warsztaty plastyczne" – powiedziała PAP Małgorzata Wilczewska.

"Co godzinę do warszawiaków zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu z balkonu będą przemawiać najsłynniejszymi cytatami ojcowie niepodległości" - wyjaśniła Łabuda-Iwaniak. W postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego wcielą się aktorzy.

W Galerii Okno na Kulturę przy Krakowskim Przedmieściu trwa pokaz filmów historycznych oraz wystawa strojów z lat 1863-1864. Filmy są wyświetlane także w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

Od godz. 12. przed kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca trwają bezpłatne pokazy "Iskry Niepodległej" prezentujące historie wybitnych Polek i Polaków, którzy zmienili świat.

"Pokazy odbywają się już od piątku i cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Przed naczepą, w której odbywa się projekcja stoi długa kolejka" - powiedziała PAP Katarzyna Głogowska z Biura Niepodległa.

"W każdym seansie uczestniczy kilkadziesiąt osób. Myślę, że dziś odwiedzi nas co najmniej kilkuset widzów. Będziemy tu także w niedzielę" - zapewniła.

W okolicy Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Kopernika i przed kościołem Sióstr Wizytek wystąpią brass bandy Aldęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band oraz Bras Federacja.

Podczas Festiwalu Niepodległa odbywają się spacery z przewodnikami, które tematycznie nawiązują do postaci Józefa Piłsudskiego i Fryderyka Chopina. Przewodników można poznać po fioletowych torbach ze logotypem Pałacu Saskiego. Na Placu Piłsudskiego trwa wystawa "Skarby Pałacu Brühla".

W Kościele Sióstr Wizytek Orkiestra i Soliści "Il Tempo" pod kierownictwem dr hab. Agaty Sapiechy zaprezentują średniowieczne, renesansowe oraz barokowe utwory. Przewidziano trzy 40-minutowe koncerty o 14, 15.40 i 17.30.

Biuro "Niepodległa" to państwowa instytucja kultury, która realizuje zadania z zakresu polityki pamięci, w tym działania ukierunkowane na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości. Festiwal Niepodległa jest organizowany od listopada 2018 r.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ jann/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.