Powstała strategiczna gra planszowa o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919
Strategiczną grę planszową o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 opracował Instytut Pamięci Narodowej. Tytuł został rzetelnie przetestowany wśród młodzieży i przez graczy, ma szansę zaciekawić osoby nie tylko z Wielkopolski; niebawem trafi do sprzedaży.
Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu planszówka przybliża realia czynu powstańczego Wielkopolan. Gra "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" zostanie wydana na początku 2024 roku.
Dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek powiedział PAP, że tytuł został rzetelnie przetestowany przez młodzież i przez graczy.
"Przygotowaliśmy serię testową tej gry. Ona trafiła do wybranych szkół, przekazaliśmy ją też osobom ze środowiska graczy planszówek. Przez wiele miesięcy zbieraliśmy uwagi, recenzje. Na tej podstawie powstała wersja finalna, z naniesionymi poprawkami" – powiedział PAP Reczek.
Założenia gry przygotował Piotr Orzechowski z poznańskiego IPN.
"To jest gra strategiczna, zawierającą mnóstwo interesujących faktów o powstaniu. Ja również miałem okazję grać testowo, byłem zachwycony. Myślę, że na rynek trafi naprawdę bardzo ciekawa, przemyślana i dopracowana propozycja" – powiedział Reczek.
Dyrektor zdradził, że oficjalna premiera gry może odbyć się w okolicy ważnej dla powstania wielkopolskiego - rocznicy rozejmu w Trewirze, czyli 16 lutego. Rafał Reczek zapewnił, że tytuł został tak opracowany, by móc zainteresować graczy nie tylko z Wielkopolski.
Gra została pomyślana jako rozrywka dla dwóch graczy lub zespołów, a jej celem jest opanowanie większej liczby okręgów wojskowych od przeciwnika. Daje możliwość zwycięstwa każdej ze stron, pod warunkiem umiejętnego pokierowania rozgrywki.
Poza satysfakcją z wygranej jej użytkownicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim, dzięki przygotowanym przez autorów gry dodatkowym materiałom edukacyjnym.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
W środę obchodzony będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.