13.09.2017 aktualizacja 09.10.2017

J. Sellin: prawie 700 wniosków o dofinansowanie lokalnych obchodów 100-lecia niepodległości

Wiceminister kultury Jarosław Sellin. Fot. PAP/L. Szymański Wiceminister kultury Jarosław Sellin. Fot. PAP/L. Szymański

Prawie 700 wniosków wpłynęło o dofinansowanie w 2017 r. wydarzeń lokalnych związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że w 2018 r. tych wniosków mogą być tysiące.

Sellin, który jest pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości RP, przypomniał, że program "Niepodległa" podzielony został na trzy priorytety - ogólnopolski, regionalny i lokalny oraz międzynarodowy.

"Jeśli chodzi o wydarzenia lokalne zrobiliśmy już pierwszy nabór wniosków tylko do zrealizowania na rok 2017, bo program jest obliczony na pięć lat - od 2017 do 2021, bo chcemy objąć tymi obchodami wszystkie wydarzenia, które w tym czasie, sto lat temu, miały miejsce" - mówił Sellin w wywiadzie dla radia RDC.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował, że na różne lokalne wydarzenia zaplanowane tylko na 2017 r. wpłynęło prawie 700 wniosków. "W połowie roku ogłosiliśmy nabór. Spodziewaliśmy się, bo to czas wakacyjny był, że przyjdzie z 200 wniosków, a przyszło prawie 700, takie jest zapotrzebowanie społeczne z różnych województw" - powiedział.

"Przecież Polska nagle nie wyłoniła się 11 listopada 1918 r., ale potem powstał Sejm Ustawodawczy, potem konstytucja, a w międzyczasie trzeba było tę niepodległość obronić, trzeba było wykuwać granice. Nad Bałtyk dotarliśmy dopiero 10 lutego 1920 r. - to jest dla moich Kaszubów i moich Pomorzan najważniejsza data, wcale nie 11 listopada. Musieliśmy też wygrać wojnę z bolszewikami, Bitwę Warszawską w 1920 r. Następnie były traktat ryski w 1921 r., granica wschodnia ustalona w 1921 r., a granica zachodnia dopiero w 1922 r., Górny Śląsk przejęty dopiero w 1922 r." - wyliczał wiceminister.

"Chcemy te wszystkie wydarzenia objąć obchodami" - podkreślił. Poinformował, że na różne lokalne wydarzenia zaplanowane tylko na 2017 r. wpłynęło prawie 700 wniosków. "W połowie roku ogłosiliśmy nabór. Spodziewaliśmy się, bo to czas wakacyjny był, że przyjdzie z 200 wniosków, a przyszło prawie 700, takie jest zapotrzebowanie społeczne z różnych województw" - powiedział Sellin.

"Teraz te wnioski rozpatrujemy, będziemy szybko podejmować decyzje i przekazywać środki, żeby te wydarzenia mogły się odbyć" - zaznaczył.

"Na rok 2018 spodziewamy się tysięcy wniosków z poziomu lokalnego i regionalnego, skoro na kawałek 2017 r. dostaliśmy 700 wniosków, to na rok 2018 - najważniejszy, kluczowy, myślę, że będziemy mieli tysiące wniosków" - ocenił. "Z powodów, o których mówiłem, że tym programem chcemy objąć wydarzenia, które nie tylko budowały niepodległość, ale też ją potem utrwalały (...) być może przedłużymy go do 2022 r., bo Ślązacy się dopominali o to, że granica zachodnia została ustalona dopiero w 1922 r. Uważam, ze jest to słuszny postulat" - dodał Sellin.

 

Program "Niepodległa" ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu 100-lecia polskiej niepodległości. Biuro programu poinformowało, że we wtorek ruszył nabór do programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej". "W pierwszym etapie wyłonieni zostaną operatorzy regionalni programu - samorządowe instytucje kultury, które będą wsparciem dla organizatorów wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości" - podało biuro w komunikacie przesłanym PAP.

 

Planowane jest wybranie 16 operatorów (po jednym w każdym województwie), którzy będą mogli uzyskać nawet do 405,5 tys. zł na działania wspomagające przygotowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Nabór ten potrwa do 25 września 2017 r., jego wyniki będą ogłoszone w październiku. W drugim etapie naboru do programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" mają zostać wyłonieni beneficjenci, którzy otrzymają dofinansowanie dla wydarzeń związanych z rocznicą.

 

Więcej informacji o programach dotacyjnych oraz regulaminy ich dotyczące dostępne są na stronie www.niepodlegla.gov.pl/dotacje. (PAP)

 

dsr/ nno/ pat/

 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.