21.11.2017

Świętokrzyskie szkoły mogą się zgłaszać do "Akademii Obywatelskiej 1918"

"Akademia Obywatelska 1918" "Akademia Obywatelska 1918"

Przygotowanie przez młodych ludzi lokalnych inicjatyw, związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zakłada projekt "Akademia Obywatelska 1918" Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN). Szkoły z regionu mogą zgłaszać się do końca listopada.

"Nasza instytucja od wielu lat inicjuje projekty ukierunkowane na rozwijanie aktywności społecznej czy kompetencji obywatelskich. Postanowiliśmy je rozwijać, także na kanwie setnej rocznicy odzyskania niepodległości" – podkreślił we wtorkowej rozmowie z PAP wicedyrektor ŚCDN Krzysztof Łysak.

Główne cele projektu to: aktywizacja i edukacja obywatelska młodych ludzi w lokalnych społecznościach, kształtowanie postawy szacunku dla historii własnego narodu, a także budowanie i rozwijanie zainteresowania przeszłością związaną ze środowiskiem lokalnym.

"Akademia Obywatelska 1918" zakłada przeszkolenie nauczycieli różnych typów szkół, pod których kierunkiem uczniowie będą później przygotowywali różnorodne lokalne inicjatywy, związane z przydającą w przyszłym roku setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W pierwszym etapie pedagodzy pomogą uczniom w przeprowadzeniu w swoich społecznościach sondażowego badania na temat m.in. stosunku Polaków do historii kraju, Święta Niepodległości, obchodzenia świąt państwowych i narodowych oraz do patriotyzmu.

Jak wyjaśniał Łysak, kwestionariusz będzie miał formę otwartą – szkoły w zależności od lokalnej specyfiki będą mogły zaproponować własne pytania do badań. "To wprowadzenie uczniów w sposób myślenia naukowego i badawczego. Z sondażu zrobimy zbiorczy raport i zobaczymy jak nasz region wygląda na tle raportu ogólnopolskiego, związanego z Programem Wieloletnim +Niepodległa+ na lata 2017-2021" – dodał wiceszef ŚCDN.

Wiosną w ramach Multimedialnej Akademii Obywatelskiej zaplanowano konferencję "Bohaterowie polskiej niepodległości". Zostaną na niej zaprezentowane postaci związane z 20-leciem międzywojennym, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

"Chcemy +wyjąć+ z tych postaci cechy i kompetencje najbardziej dla nich charakterystyczne. W oparciu o te cechy uczniowie przygotują wideoklip albo blog czy fanpage o każdej z postaci. Chodzi o to, by wiedza o bohaterach niepodległościowych dotarła do jak najszerszej liczby młodych osób, dlatego szukaliśmy takich środków przekazu, które są dla nich najbardziej przyjazne" – opisywał Łysak.

W warsztatach tworzenia multimediów będą uczestniczyli wspólnie nauczyciele i uczniowie.

Ostatni element projektu to przygotowanie lokalnych inicjatyw, związanych z niepodległościową rocznicą. Mogą to być m.in. debaty, rekonstrukcje historyczne, wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, turnieje, konkursy, wydarzenia sportowe. Inicjatywy mają być realizowane do połowy października przyszłego roku.

Zwieńczeniem będzie Świętokrzyski Kongresu Obywatelski, na przełomie październiki i listopada. Zostaną tu pokazane najciekawsze pomysły uczniów, wręczone będą nagrody i wyróżnienia. Podane zostaną wówczas również wyniki regionalnego badania sondażowego, przeprowadzonego wcześniej w ramach przedsięwzięcia.

Projekt "Akademia Obywatelska 1918" będzie realizowany głównie za pośrednictwem platformy e-learningowej. Nabór szkół, których nauczyciele i uczniowie wezmą udział w przedsięwzięciu, potrwa do końca listopada. (PAP)

Katarzyna Bańcer

ban/ malk/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.