22.12.2017 aktualizacja 24.12.2017

Przeor Jasnej Góry: niech duchowa niepodległość ujawnia się w przylgnięciu do Boga

Przeor Klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra. Fot. PAP/P. Supernak Przeor Klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra. Fot. PAP/P. Supernak

Niech nasza wolność – "duchowa niepodległość" – ujawnia się przede wszystkim w szczerym przylgnięciu do Boga – napisał w świątecznych życzeniach z Jasnej Góry przeor częstochowskiego klasztoru, o. Marian Waligóra, nawiązując do przyszłorocznego jubileuszu 100-lecia niepodległości.

W przededniu świąt Bożego Narodzenia gospodarze narodowego sanktuarium - przeor oraz generał zakonu paulinów, ojciec Arnold Chrapkowski – przekazali świąteczne życzenia pielgrzymom, dobrodziejom Jasnej Góry, a szczególnie – jak napisał o. Waligóra – "osobom najuboższym w naszej Ojczyźnie".

"W nadchodzącym Nowym Roku, roku świętowania 100-lecia naszej Niepodległości, pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II, który powiedział na Jasnej Górze, że +tutaj zawsze byliśmy wolni+. Niech ta nasza wolność – +duchowa niepodległość+ – ujawnia się przede wszystkim w szczerym przylgnięciu do Boga. Do +Słowa, które stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas+" – napisał przeor Jasnej Góry, życząc wszystkim "wspaniałomyślnego otwarcia się na tę Miłość z wysoka".

"W tym wyjątkowym czasie do każdego z nas skierowane jest zaproszenie - Przyjdźcie! Przyjdźcie do Jezusa i Maryi! Przyjdźcie ze swoimi trudami, przyjdźcie ze swoimi chorobami, słabościami, przyjdźcie mimo wszelkich smutków czy udręk dnia codziennego. Przyjdźcie z głęboką i serdeczną wiarą oraz z ufną nadzieją" – życzył generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Swoistym symbolem jedności Polaków – jak podało biuro prasowe sanktuarium – jest opłatek z Jasnej Góry. Każdego roku ojcowie paulini rozprowadzają go w tysiącach sztuk. Biały chleb z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej trafia na stoły Polaków w kraju i za granicą. Otrzymują go zawsze biskupi odbywający w listopadzie doroczne rekolekcje w sanktuarium. Przez lata jasnogórski opłatek trafiał też na stół papieża Jana Pawła II. W tym roku przeor Jasnej Góry zawiózł go m.in. do Sejmu i Senatu.

Opłatki wypieka się na specjalnych matrycach przedstawiających sceny związane z Jasną Górą. Na jednym z opłatków uwidoczniony jest wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, wokół której zebrane są różne stany reprezentujące polski naród. Po bokach wytłoczony jest tekst modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

Inny opłatek przedstawia klasztor jasnogórski oraz polską rodzinę: matkę i ojca z czworgiem dzieci, a tuż obok Matkę Bożą z małym Jezusem na rękach. Na trzecim opłatku jest nowo narodzony Jezus, którego adorują aniołowie; u góry znajduje się gwiazda i wieża sanktuarium, a nad sceną cytat jednej z najbardziej znanych polskich kolęd: "Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą".

Wypiek opłatków to jeden z wielu elementów przygotowań sanktuarium do świąt Bożego Narodzenia. Na dziedzińcu Jasnej Góry stanęła jubileuszowa bożonarodzeniowa "choinka patriotyczna", udekorowana motywami narodowymi nawiązującymi do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe drzewko ozdobił przeor klasztoru z najmłodszymi uczestnikami dziesiątego już konkursu na wieczernikową choinkę.

W kaplicy-namiocie udekorowanych zostało ponadto kilkadziesiąt świerków, ozdobionych przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej. Najpiękniej ozdobioną przez dzieci choinkę wybiorą teraz jasnogórscy pielgrzymi – głosowanie potrwa od 25 grudnia do 1 stycznia. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ karo/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.