11.11.2017

12. Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski

Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski. Źródło: MHP Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski. Źródło: MHP

Gry miejskie, których tematem przewodnim jest rocznica odzyskania niepodległości i Rok Tadeusza Kościuszki oraz możliwość obejrzenia wystawy plenerowej poświęconej przywódcy Insurekcji czekają 11 listopada na gości 12. Przystanku Niepodległość MHP.

"Każde państwo ma swój szczególny dzień, takie swoje +urodziny+. Dla nas oczywiście to 11 listopada jest właśnie taką szczególną datą. To święto ważne dla naszej tożsamości, dla tego, żebyśmy się poczuli razem i uczcili wspólnie to Święto Niepodległości" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Jak zaznaczył Muzeum właściwie od początku istnienia stara się, by Święto Niepodległości było okazją do spotkań, które pozwalają wyjść z domu, coś ciekawego zobaczyć i doświadczyć. "W ramach naszych Przystanków Niepodległość staramy się łączyć poznawanie historii, także dziejów Warszawy, z tym świętem. W związku z tym organizowaliśmy różnego typu gry miejskie, przedstawienia teatralne i koncerty, często wokół realizowanych przez nas wystaw. Przystanki zazwyczaj są organizowane wokół jakiegoś tematu. Była to np. rocznica Powstania Styczniowego czy historia teatrów warszawskich i tego jak się odnosiły do odzyskania niepodległości w tych pierwszych latach po 1918 r." - mówił Kostro.

W tym roku motywem przewodnim gier organizowanych przez Muzeum jest rok 1917. "Chcemy odwołać się do tego, co działo się w tym roku, tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dlatego przygotowaliśmy dwie gry miejskie. Pierwsza rodzinna pt. +Jutro będzie wolność!+ jest przeznaczona dla zespołów, w których skład mogą wchodzić osoby w wieku powyżej 12 lat. Jej uczestnicy będą pomagali pewnemu bohaterowi, który szuka niepodległości. Wie, że Polska jest pod zaborami od ponad 100 lat, wie że są osoby, które o niepodległość walczyły i nadal walczą. I on też szuka tej drogi do niepodległości i uczestnicy gry będą tej drogi razem z nim poszukiwać" - opowiadała kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec.

"Każde państwo ma swój szczególny dzień, takie swoje +urodziny+. Dla nas oczywiście to 11 listopada jest właśnie taką szczególną datą. To święto ważne dla naszej tożsamości, dla tego, żebyśmy się poczuli razem i uczcili wspólnie to Święto Niepodległości" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

"W tym poszukiwaniu będą ich wspierali bohaterowie, czyli osoby, które działały na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą się poruszali po mieście, a gracze będą musieli ich odnaleźć i uzyskać od nich informacje. Pomogą im także tzw. sprzymierzeńcy, czyli różnego rodzaju organizacje, które działały w 1917 r., a za cel stawiały sobie zachowanie tożsamości i odzyskanie niepodległości. To np. Legiony Polskie, Towarzystwo Gimnastyczne +Sokół+ czy Związek Harcerstwa Polskiego. W tych punktach gracze będą mogli też wykonywać zadania" - relacjonowała Sierocińska-Dec.

Oprócz tego w kilkudziesięciu miejscach w mieście będą ukryte tabliczki, które też mają pomóc graczom. "W tym roku przy tej grze sięgamy po telefony komórkowe, ponieważ wykorzystywać będziemy system sms-owy. Gra rozpoczyna się na Skwerze Hoovera, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start co pół godziny od godz. 10 do 16, czas trwania ok. 2 godzin, ostatni start o 14. Chętni do udziału mogą się zgłaszać od 6 listopada pod adresem oferta.edu@muzhp.pl. W mailu prosimy o podanie nazwiska kapitana grupy, nazwy zespołu, telefonu kontaktowego i adresu mailowego" - powiedziała kierownik działu edukacyjnego.

"1917 był też rokiem obchodów 100. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. I z przywódcą Insurekcji jest związana nasza druga gra przeznaczona dla dzieci +Tadeusz w Warszawie+. Odwołujemy się tu do epizodu w życiu Kościuszki, jakim była jego edukacja w Szkole Rycerskiej. I najmłodszych zaprosimy właśnie do takiego zdania testu na kadeta, bo fabuła odnosi się do tego, że Kościuszko właśnie nim zostaje i musi wykonać pewne zadania, by móc dalej w szkole zostać. I uczestnicy gry będą mu w tych zadaniach pomagali. I przemierzając punkty od Uniwersytetu, bo start będzie z jego Kampusu Głównego w godz. 10-14 (ostatni o 13), do mety na Skwerze Hoovera, będą rozwiązywali zadania związane z Kościuszką i XVIII-wieczną Warszawą" - mówiła Sierocińska-Dec.

Na Skwerze Hoovera znajdzie się również muzealny punkt informacyjny, gdzie będzie można otrzymać materiały edukacyjne poświęcone postaci Naczelnika i tradycyjnie wydawaną przez muzeum okolicznościową gazetę "Jednodniówkę". W tym roku będzie ona poświęcona właśnie temu, co się działo w 1917 r. Muzeum zachęca także do oglądania swojej wystawy plenerowej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce przed siedzibą NBP.

Patronami medialnymi Przystanku Niepodległość są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.