Bp J. Guzdek: w ciągu 100 lat Biskupstwa Polowego dokonało się wiele dobra
W ciągu minionych stu lat Biskupstwa Polowego dokonało się wiele dobra. Biskupi i kapelani zdawali egzamin z wierności Bogu, ojczyźnie i Kościołowi – podkreślił w sobotę biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego.
Mszy św. dziękczynnej w warszawskiej archikatedrze z okazji jubileuszu 100-lecia powołania Biskupstwa Polowego w Polsce przewodniczył metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź, a uczestniczyli kapelani wojskowi z całego kraju.
Bp Guzdek, zwracając się na wstępie mszy św. do kapelanów podkreślił, że w ciągu 100 lat "dokonało się wiele dobra". "Biskupi i kapelani zdawali egzamin z wierności Bogu, ojczyźnie i Kościołowi. Nasza diecezja polowa może się poszczycić kapelanami wyniesionymi do chwały ołtarzy" - mówił.
Dodał, że jubileusz jest czasem radości, jednak prawdziwa radość ma źródło w prawdzie. "Nie bójmy się zatem wyznać, jeśli w nasze szeregi prezbiterium Ordynariatu Polowego wkradło się zaniedbanie, zło lub zgorszenie, prośmy Boga o miłosierdzie, a ludzi o przebaczenie" - wyznał bp Guzdek.
Nawiązując do obchodów, bp Guzdek powiedział, że w setną rocznicę tego historycznego wydarzenia "gromadzimy się w katedrze polowej, która jest sercem wojskowego Kościoła, a sprowadza nas tutaj pamięć i wdzięczność wobec tych, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat głosili nam słowo Boże". "Pamiętamy szczególnie o biskupie Stanisławie Gallu, który zasłużył na tytuł niezłomnego: wszak bardziej słuchał Boga aniżeli ludzi. Już jako kandydat na biskupa polowego został oceniony przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Achillesa Rattiego jako +apolityczny+" - przypomniał bp Guzdek.
Kolejny biskup polowy Józef Gawlina zasłynął - zdaniem biskupa Guzdka - jako ten, który "głosił słowo Boże żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz tułaczom, którzy wraz z armią polską opuścili +dom niewoli+ na Wschodzie".
W ocenie biskupa Guzdka, trzeba też pamiętać o zasługach abp. Sławoja Leszka Głódzia, który zgodnie z dewizą "Milito pro Christo" walczył dla Chrystusa: "otwierał drzwi koszar dla Ewangelii, erygował parafie i ośrodki duszpasterskie oraz zabiegał o odpowiednią liczbę kapelanów". Biskup polowy wspomniał także tragicznie zmarłego biskupa Tadeusza Płoskiego, który kontynuował dzieło głoszenia słowa Bożego i towarzyszenia żołnierzom. Dodał, że wydane kazania dowodzą, iż bp Płoski "obficie wsiewał ziarna słowa Bożego w żołnierskie serca".
Biskup polowy zapewnił o pamięci i wdzięczności dla wszystkich kapelanów, zarówno czasu wojny, jaki i pokoju, którzy z narażeniem zdrowia, a nawet życia "wiernie towarzyszyli i towarzyszą polskim żołnierzom. Modlitwą otaczamy zmarłych, zaś dla pełniących posługę - o wierność powołaniu kapłańskiemu, o wierność w służbie wojskowej".
Abp Głódź, zwracając się w homilii do kapelanów przybyłych na jubileuszowe spotkanie, powiedział, że są oni "żywymi kamieniami tworzącymi cząstkę Kościoła powszechnego, +Bożą budowlą+, którą Chrystus złączył ze sobą nierozerwalnym węzłem i nieustannie ją +żywi i pielęgnuje+. Zwie się ta cząstka Ordynariatem Polowym, a u swego początku Biskupstwem Polowym. Z woli Ojca świętego Benedykta XV została powołana 5 lutego 1919 roku do ewangelizacyjnej i uświęcającej posługi wobec tych, którzy służą w wojsku. Stanowi wymowny znak zmartwychwstającej do życia w wolności Rzeczypospolitej" - podkreślił abp Głodź.
Arcybiskup podziękował biskupowi polowemu Józefowi Guzdkowi za zaproszenie na uroczystości z okazji jubileuszu, za czas modlitwy i refleksji na drogą stulecia kapelańskiej posługi. "Jesteś już piątym pasterzem, który tej wspólnocie przewodzi. Prowadź ją dalej ręką pewną i miłującym pasterskim sercem drogami Chrystusa i Jego Matki ku zbawieniu. Pogłębiaj i umacniaj swoją pasterską posługą więzi ludzi w mundurach z Chrystusem, Kościołem, także z ojczyzną, która jest wielkim darem Boga. Bądź stróżem wartości Bożych i ojczystych, z których wyrasta piękno i sens żołnierskiej służby" - mówił abp Głódź.
Utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce ogłosił 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achille Ratti. Pierwszym biskupem wojsk polskich został Stanisław Gall, który nominację otrzymał 8 lutego 1919 r. z rąk tymczasowego naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego.
Kolejnym biskupem polowym został ks. prał. Józef Gawlina, mianowany na ten urząd przez papieża Piusa XI 14 lutego 1933 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się w Królewskiej Hucie (Chorzów) 19 marca 1933 r. Po wybuchu II wojny światowej bp Gawlina ewakuował się na Zachód wraz z polskim rządem. Po przedłużeniu jurysdykcji biskupa polowego przez Piusa XII zorganizował duszpasterstwo dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie Europy, w Kanadzie, ZSRR oraz w okupowanym kraju.
W latach 1945-89 działał Generalny Dziekanat Wojska Polskiego. W styczniu 1991 r. został przywrócony Ordynariat Polowy WP, biskupem polowym został ks. prałat Sławoj Leszek Głódź. Obecnie biskupem polowym jest gen. bryg. dr Józef Guzdek, mianowany 4 grudnia 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.
Zadaniem Ordynariatu Polowego jest posługa duszpasterska żołnierzom i ich rodzinom, pracownikom wojska i innym osobom związanym z WP. Poza Ordynariatem Polowym w WP działają Prawosławny Ordynariat WP i Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe.(PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ wus/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.