Bp W. Śmigiel: nasi rodacy cierpliwie, wytrwale i roztropnie wykuwali drogę do wolności
Nasi rodacy cierpliwie, wytrwale i roztropnie wykuwali drogę do wolności – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel w 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Podkreślił, że czasy zaborów były dla Polski ciemnym grobem, ale naród nie ograniczył się do łez żałoby.
W sobotę w Toruniu odbywały się obchody 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. Uczestniczyli w nich m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, harcerze, przedstawiciele duchowieństwa, a także świata kultury, nauki, sportu i tysiące torunian.
Gospodarze uroczystości i goście złożyli kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Hallera. Wzięli również udział w rekonstrukcji przyjazdu gen. Hallera na dworcu Toruń Miasto i pochodzie ul. Szeroką na Rynek Staromiejski, gdzie odbywała się główna część obchodów rocznicy. Obchody zwieńczyła popołudniowa msza święta w katedrze św. Janów.
"W historii Łazarza można odczytać dzieje Polski, naszego regionu, Torunia. Czasy zaborów były dla Polski jakby ciemnym grobem. Kolejne powstania z jednej strony niosły nadzieję, ale z drugiej boleśnie pokazywały dramatyczną sytuację narodu. Pokazywały, że znikąd nie ma ratunku. Polska przypominała Łazarza złożonego w grobie i spętanego opaskami, którego opłakuje rzesza Polek i Polaków" - mówił w homilii podczas uroczystej mszy świętej w toruńskiej katedrze ordynariusz diecezji toruńskiej.
Dodał, że jednak narodowa żałoba nie ograniczała się do łez. Przypominał, że przez lata modlono się prosząc o cud wskrzeszenia ojczyzny.
"Zabiegano o zachowanie tożsamości narodowej. Pielęgnowano historię, a nawet zbierano siły do walki zbrojnej. Tak było w Toruniu. Niemcy chcieli stłamsić ducha polskości, ale nasi rodacy wytrwale, rozważnie i roztropnie, bardzo cierpliwie wykuwali drogę do wolności" - powiedział bp Śmigiel.
Obchody 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski objął narodowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.
Ostatnim etapem finalizującym proces powrotu ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego i części woj. pomorskiego (bez Gdańska) do Polski była realizacja postanowień traktatu wersalskiego, ostatecznie ratyfikowanego 10 stycznia 1920 roku. Na mocy tych zapisów z początkiem 1920 roku na teren Pomorza i Kujaw Zachodnich wkroczyła polska armia, na czele której stali gen. Józef Haller i gen. Józef Dowbor-Muśnicki.
17 stycznia 1920 roku wojsko polskie wkroczyło do Golubia, który w okresie zaborów był we władaniu Prus. Położony po drugiej stronie rzeki Drwęcy Dobrzyń już od ponad roku należał do Polski, gdyż przed I wojną światową znajdował się w zaborze rosyjskim. Przekroczenie linii Drwęcy do dziś uważa się, jako symboliczne otwarcie bramy do włączenia do odradzającej się Rzeczypospolitej Pomorza i Kujaw Zachodnich.
18 stycznia 1920 r. Toruń opuściły wojska niemieckie, a po kilku godzinach do miasta wkroczyły oddziały polskie. Od strony Inowrocławia wkroczyła Dywizja Pomorska dowodzona przez płk. Stanisława Skrzyńskiego, a od strony Lubicza - część II Dywizji Strzelców. Symbolicznie władzę nad miastem od dotychczasowego nadburmistrza Arnolda Hassego przejął płk Stanisław Skrzyński, a ten przekazał ją komisarycznemu burmistrzowi Ottonowi Steinbornowi. 20 stycznia 1920 r. do Torunia przyjechali z Poznania minister byłej Dzielnicy Pruskiej Władysław Seyda, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski i starosta krajowy pomorski Józef Wybicki. Następnego dnia przyjechał dowódca Frontu Pomorskiego generał Haller. 10 lutego 1920 w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ mhr/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.