CIS: pamięć o 550-leciu parlamentaryzmu nie powinna mieć barw partyjnych
550-lecie parlamentaryzmu ma łączyć, nie dzielić; pamięć o tej rocznicy, nie powinna mieć barw partyjnych - mówi PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Wcześniej szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że zarekomenduje klubowi PO, by nie brać udziału w Zgromadzeniu Narodowym związanym z tą rocznicą.
13 lipca, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym na Zamku Królewskim. "Będę rekomendował klubowi parlamentarnemu PO, by nie brać udziału w tym wydarzeniu" - powiedział Schetyna podczas wtorkowej konferencji prasowej we Wrocławiu.
Pytany o powody takiej rekomendacji, Schetyna odparł, że "prezydent (Andrzej) Duda i marszałek (Marek) Kuchciński to ostatnie osoby, które powinny organizować i czcić rocznicę 550 lat polskiego parlamentaryzmu".
W rozmowie z PAP Grzegrzółka - odnosząc się do zapowiedzi lidera PO - powiedział: "550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej to rocznica naprawdę wyjątkowa. Ponad pół tysiąca lat dwuizbowego Sejmu daje nam powód nie tylko do uroczystych obchodów, ale także do dumy, że tradycje parlamentaryzmu - a więc też ugruntowanego życia politycznego - są tak głębokie".
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu wskazał, że Zgromadzenie Narodowe to centralne wydarzenie tegorocznych obchodów, do uczestnictwa w którym zaproszeni są nie tylko parlamentarzyści, ale też "szereg gości z zagranicy".
"Można powiedzieć, że z założenia tak wspaniała rocznica ma łączyć, a nie dzielić. Tym bardziej, że jest połączona także z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto mieć na uwadze, że pamięć o tych bez wątpienia nadzwyczajnych rocznicach, nie powinna mieć barw partyjnych. Wydaje się, że to jest taki moment, gdy jedność narodowa, ale także porozumienie i współpraca, powinny być rzeczywistym politycznym drogowskazem" - oświadczył dyrektor CIS.
Jak zapowiedziano, Zgromadzenie Narodowe dla uczczenia 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbędzie się 13 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie.
Zgodnie z postanowieniem wydanym przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, uroczyste posiedzenie rozpocznie się o godz. 12. Przed zgromadzonymi na zamkowym dziedzińcu najwyższymi rangą urzędnikami państwowymi, posłami, senatorami i gośćmi z zagranicy orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.
Data Zgromadzenia, zwołanego na 13 lipca - nie jest przypadkowa. 550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. Uroczyste obchody będą okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego Parlamentu. (PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ hgt/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.