12.08.2018

Festiwal filmowy „Spotkania z historią” od środy w Zamościu

6. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” 6. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”

24 filmy dokumentalne o tematyce historycznej zostaną pokazane podczas festiwalu „Spotkania z historią”, który rozpocznie się w środę w Zamościu. Głównym wydarzeniem festiwalu będzie konkurs filmowy, którego ideą jest przywracanie pamięci i dokumentowanie lokalnych historii i bohaterów.

„Spotkania z historią” organizowane są po raz szósty przez Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, TVP Historia i Miasto Zamość.

Festiwal zainauguruje w środę pokaz filmu „Niedokończone msze wołyńskie” o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Polakach zgromadzonych w kościołach i klasztorach. Dokument w reż. Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego mówi o wydarzeniach z 11 lipca 1943 r., kiedy oddziały OUN-UPA napadły na pięć kościołów na Wołyniu - w Porycku, Krymnie, Chrynowie, Zabłoćcach, Kisielinie.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie konkurs filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. Podczas trzech dni „Spotkań…” zaprezentowanych zostanie 19 filmów - jak zapowiadają organizatorzy - dotyczących różnych wydarzeń i różnych okresów historii, m.in. najdawniejszych początków polskiej państwowości, potopu szwedzkiego, ale także o I i II wojny światowej, czy działalności „Solidarności” w okresie PRL.

„Twórcy filmów podejmując istotne tematy z historii w większości eksplorują nowe, jeszcze niespenetrowane obszary. Pokazują nam mało znanych bohaterów, sięgają po detale, kładą na stół rekwizyty, odkrywają omszałe kamienie, od których zmienił bieg nurt dziejów. Każdy z tych filmów z pewnością wart jest obejrzenia” – pisze we wstępie do katalogu tegorocznego festiwalu dyrektor TVP Historia Piotr Legutko.

Ideą konkursu festiwalowego jest m.in. przywracanie pamięci i dokumentowanie historii lokalnych, ich postaci i bohaterów, dotychczas nieznanych czy niedocenianych.

Na festiwalu – poza konkursem - zostaną też pokazane cztery filmy dokumentalne nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in. „Z archiwum zimnej wojny” w reż. Jana Sosińskiego, „Klerycy w komunistycznej armii” w reż. Stanisława Królaka, Elżbiety Szumiec-Zielińskiej.

Festiwalowym projekcjom towarzyszyć będą koncerty i wystawy historyczne, a na terenie odrestaurowanych fragmentów dawnej Twierdzy Zamość zaplanowano widowisko historyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

6.Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” potrwa do soboty 18 sierpnia. Zakończy go Gala Finałowa na Rynku Wielkim w Zamościu, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu festiwalowego.

Twórcy najlepszych filmów otrzymają nagrodę pieniężną oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu”. Statuetka - autorstwa rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawy - przedstawia dawny plan Zamościa, miasta założonego w 1580 r. przez hetmana Jana Zamoyskiego. Ten unikatowy zespół architektoniczno-urbanistyczny zamojskiego Starego Miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.