27.10.2022 aktualizacja 28.10.2022

„Gdy Polska była wielkim marzeniem..."

„Gdy Polska była wielkim marzeniem..." – film dokumentalny Adama Turuli zrealizowany dla portalu dzieje.pl i Muzeum Historii Polski z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego. 

Ostatni świadkowie tamtych wydarzeń nie żyją od wielu lat. Autor postanowił iść więc z kamerą śladem powstańczych rodzin, by zarejestrować to, co pozostało w świadomości potomnych, jakie opowieści, historie, dokumenty i pamiątki zostały po powstańcach śląskich. Autor rozmawia z ich dziećmi i wnukami, którzy starają się przechowywać i pielęgnować pamięć Powstań Śląskich - walki o polski Śląsk dla Polaków ze Śląska. 

Wśród bohaterów filmu znaleźli się wybitni historycy: prof.Michał Lis (Instytut Śląski w Opolu), prof. Edward Długajczyk (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i prof. Franciszek Marek (były rektor Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie syn i wnuk powstańców śląskich). Większość wypowiedzi pochodzi od przedstawicieli powstańczych rodzin - zarówno nazwiska powszechnie znane, jak i zupełnie niekojarzone z tymi wydarzeniami: Bronisław Korfanty, Konstanty Wony, Jan Rzymełka, Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, bp Gerard Kusz, Alodia Romańczyk, Karol Gwoździewicz, Danuta Rzepecka, Jan Kocurek, Barbara Woźniok, Antoni Strzempa, Maciej Hamankiewicz, Bolesław Ciepiela, Andrzej Sas-Jaworski. 

Źródło: Muzeum Historii Polski

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.