21.06.2018

Gdynia: w weekend Święta Morza i Marynarki Wojennej z udziałem prezydenta

Obchody 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Gdynia, 28.11.2017. Fot. PAP/A. Warżawa Obchody 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Gdynia, 28.11.2017. Fot. PAP/A. Warżawa

Parada morsko-lotnicza z udziałem m.in. ponad 20 polskich i zagranicznych okrętów oraz odsłonięcie Pomnika Polski Morskiej to główne punkty zaplanowanych na weekend w Gdyni Świąt Morza i Marynarki Wojennej. Udział w obchodach zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Odsłonięcie monumentu wzniesionego na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędzie się w niedzielne południe. Sfinansowany przez miasto Pomnik Polski Morskiej ma przypominać o polskich związkach z morzem, a także upamiętniać żeglarzy, marynarzy i rybaków, którzy na nim zginęli.

Natomiast w niedzielę wczesnym popołudniem na wodach Zatoki Gdańskiej odbędzie się morsko-lotnicza parada, w której udział weźmie m.in. ponad 20 okrętów. Jak poinformowała kpt. mar. Anna Sech z Sekcji Prasowej 3. Flotylli Okrętów, oprócz polskich jednostek, zaprezentują się okręty z ośmiu zaproszonych państw, w tym USA, Niemiec, Finlandii, Chin, Francji, Łotwy, Litwy i Danii. Po paradzie okrętów zapowiedziano pokaz z udziałem śmigłowca i grupy nurków-minerów.

W odsłonięciu pomnika i śledzeniu parady i pokazu udział zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Parada będzie kulminacyjną częścią obchodów Święta Marynarki Wojennej organizowanego w 100–lecie powołania tej formacji.

Z okazji święta przy nabrzeżu Skweru Kościuszki zacumują i zostaną udostępnione w weekend do zwiedzania trzy okręty Marynarki Wojennej: podwodny ORP Bielik, ratowniczy ORP Zbyszko i rakietowy ORP Piorun. W poniedziałek i wtorek przy nabrzeżu zacumuje fregata Chińskiej Marynarki Wojennej - FFG Binzhou, którą także będzie można zwiedzić.

Przy okazji wizyt zagranicznych okrętów polscy marynarze zaprosili ich załogi do rozegrania tradycyjnych w takich okolicznościach meczów piłkarskich. W sobotę reprezentacja 3. Flotylli Okrętów zmierzy się z załogą amerykańskiego okrętu desantowego USS Oak Hill, a we wtorek zagra z załogą chińskiej fregaty.

W różnych punktach miasta odbędą się także spotkania, wykłady i projekcje filmów poświęconych historii i gospodarce morskiej, szkolnictwu morskiemu, sztuce marynistycznej itp. Samorząd i liczne organizacje, które włączyły się w przygotowanie obu świąt, proponują też wiele koncertów. Wystąpią m.in. Chór Akademii Marynarki Wojennej, Gdyński Chór Kameralny, Chór Mieszany "Dzwon Kaszubski" i Chór Dziecięcy "Sorriso". W sobotni wieczór w ramach imprezy pod hasłem Cudawianki na gdyńskiej plaży zagrają Łona & Webber z zespołem The Pimps, Mela Koteluk oraz Dub Pistols.

W weekend będzie można bezpłatnie zwiedzać muzea w mieście, w tym Muzeum Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Darmowy będzie także wstęp na pokład okrętu-muzeum ORP Błyskawica.

Przez cały weekend w Gdyni odbywać się będzie również seria różnego typu regat. Pomorski Związek Żeglarski oferuje też w tych dniach bezpłatne rejsy na żaglowcu "Baltic Star".

Wybrane gdyńskie restauracje będą oferowały dania przygotowane specjalnie z okazji Święta Morza.

Już w piątek przedstawiciele środowisk marynarskich i rybackich wypłyną na Zatokę Gdańską, by złożyć na wodzie wieńce w hołdzie tym, którzy zginęli na morzu. Tego dnia w Muzeum Marynarki Wojennej otwarte zostaną też dwie ekspozycje "W świecie starych żaglowców" i "Morski arsenał".

Święto Morza obchodzono po raz pierwszy w Gdyni w 1932 r. Na uroczystości przybył wtedy do miasta prezydent Ignacy Mościcki i ponad 100 tys. gości z całej Polski. Święto było obchodzone co roku do wybuchu II wojny światowej, a po jej zakończeniu odbywały się w Gdańsku i innych nadmorskich miastach. W 2013 r. Gdynia postanowiła wrócić do tradycji i w ostatnich dniach czerwca w mieście organizowany jest cykl imprez popularyzujących tematykę morską.

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ wus/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.