Gen. Kukuła o Sztafecie Niepodległości: aktywizacja i kształtowanie postaw
Sztafeta Niepodległości, w ramach której żołnierze i pracownicy Wojsk Obrony Terytorialnej pokonają trasę wzdłuż Wisły, to możliwość aktywizacji "terytorialsów" i budowania postaw patriotycznych – powiedział PAP dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła. Już można się zgłaszać.
Sztafeta - wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - jest planowana od 11 do 14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego.
Inicjatywa zakłada, że dwa 24-osobowe zespoły złożone z żołnierzy i pracowników WOT pobiegną w sztafecie, startując od źródeł i ujścia Wisły, by spotkać się w Warszawie. Organizatorzy planują, że do przebiegnięcia części etapów zaproszeni zostaną przedstawiciele instytucji współpracujących z WOT oraz aktywnie biegający członkowie lokalnych społeczności
Skład podstawowy sztafety będzie liczył 48-osób i zostanie podzielony na dwie grupy zadaniowe: "ŹRÓDŁO" i "UJŚCIE". Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10-kilometrowe odcinki. Bieg będzie się odbywał całodobowo, a trasa będzie przebiegała jak najbliżej koryta Wisły.
"Pomysłodawcą Sztafety Niepodległości jest minister Marek Łapiński (podsekretarz stanu w MON – PAP). Pomysł ten bardzo się w WOT spodobał. Początkowo zamierzaliśmy zorganizować sztafetę w okresie poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości. Ostatecznie jednak oceniliśmy, że okres lata poprzedzający Święto Wojska Polskiego będzie lepszy" – powiedział we wtorek gen. Kukuła.
Od źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje 11 sierpnia z od Białej i Czarnej Wisełki grupa ŹRÓDŁO. Będzie miała do pokonania 620 km w planowanym czasie niemal 72,5 godziny. Od ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje 12 sierpnia z Mikoszewa grupa UJŚCIE. Ma pokonać 480 km w planowanym czasie ponad 56 godzin.
Metą sztafety będą błonia Stadionu Narodowego, ale zakończenie biegu odbędzie się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Trasę między Stadionem Narodowym a Grobem Nieznanego Żołnierza pokonają wspólnie wszyscy biegacze składu podstawowego obu grup.
"W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę ochotnicy pełni pasji, co daje spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych" – stwierdził dowódca WOT. "100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy" – dodał.
Zainteresowani mogą się już zgłaszać. Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz nazwę pododdziału, w którym służy lub pracuje dana osoba należy wysłać na adres sztafeta100@gmail.com do 13 lipca. Komisja wybierze 48 osób do składu podstawowego, pozostali będą mogli wziąć udział w sztafecie w składzie dodatkowym lub na tzw. odcinkach otwartych.(PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ wus/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.