Interaktywne lekcje historii i konkurs nt. Powstania Wielkopolskiego
W marcu rozpocznie się realizacja projektu interaktywnych lekcji historii dla uczniów szkół podstawowych oraz konkurs poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, przygotowany przez spółkę energetyczną Enea – podaje biuro prasowe firmy.
W przesłanym w piątek PAP komunikacie poinformowano, że firma stworzyła projekt interaktywnych lekcji historii dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego wskazanych przez kuratoria oświaty.
„W projekcie będzie uczestniczyć 120 szkół podstawowych z terenów, na których działają spółki Grupy Enea. W szkołach będą odbywać się lekcje multimedialne, a także wielkoformatowe wystawy, a wszystko po to by przybliżyć uczniom temat Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia dla budowania niepodległości Polski” – przekazano.
Biuro prasowe spółki poinformowało również, że w marcu Enea zorganizuje konkurs historyczny. „Zadaniem uczestników będzie przedstawienie Powstania Wielkopolskiego za pośrednictwem różnych form, np. filmu czy animacji. Do udziału mogą zgłosić się uczniowie, nauczyciele historii oraz dyrektorzy szkół z całej Polski” – podano.
Przygotowanie lekcji historii Enea realizuje wspólnie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Projekt będzie realizowany od marca do czerwca.
Prezes zarządu Enei S.A. Paweł Szczeszek podkreślił związek firmy z Poznaniem oraz fakt, że wspiera ona ważne dla Polski i regionu inicjatywy, także jako aktywny uczestnik działań edukacyjnych. „Jesteśmy dumni z polskiej historii i narodowych osiągnięć, dlatego stworzyliśmy projekt +Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku+” – zaznaczył.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pat/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.