06.07.2023

„Iskry Niepodległej” wyruszyły w wakacyjną trasę  

„Iskry Niepodległej” „Iskry Niepodległej”

Tir z mobilnym widowiskiem edukacyjnym „Iskry Niepodległej” wyjechał w wakacyjną trasę. Do końca sierpnia dotrze do trzydziestu miejscowości wypoczynkowych w całej Polsce.

Wakacyjna trasa multimedialnej ciężarówki została zainaugurowana w Polańczyku. Widowisko „Iskry niepodległej” to spektakl o wybitnych Polkach i Polakach, którzy swymi osiągnięciami zmieniali świat i rozsławiali Polskę. "To także opowieść o tym, że każdy może się stać taką +Iskrą Niepodległej+. Każdy z nas ma talenty, które może rozwijać nie tylko dla własnej satysfakcji, ale też dla dobra wspólnoty Polaków" – powiedział dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk.

Doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego Grzegorz Nieradka dodał, że podczas widowiska można poznać historię 100 osób, ludzi kultury czy nauki, o których często niewiele wiemy, a wniosły w życie świata swój intelektualny potencjał. "Jan Szczepanik to twórca kamizelki kuloodpornej. Ignacy Łukasiewicz, często postrzegany jest jako wynalazca lampy naftowej, a to przecież twórca światowego przemysłu naftowego" – wymieniał Nieradka.

"To jest ten potencjał, którym my jako Polacy dysponujemy. To są te +iskry+, które powodują, że tutaj w Polsce jesteśmy w stanie wskrzesić wielki, potężny, intelektualny ogień" – dodał doradca ministra kultury.

Z Podkarpacia, gdzie rozpoczyna się wakacyjna trasa, pochodzą tacy wybitni Polacy jak Ignacy Łukasiewicz, Zdzisław Beksiński czy Tomasz Stańko. "Są naszą historią i nasza wielką dumą. To właśnie przez takich Polaków, możemy rozwijać się w pięknej Polsce" – podkreśliła z kolei wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Obok ciężarówki z mobilnym spektaklem ustawiono namiot, w który można obejrzeć kilka filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości. "Zakładając specjalne gogle i słuchawki przenosimy się w czasy odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Można przeżyć niesamowite przygody w czasie Bitwy Warszawskiej, na pokładzie transatlantyku MS Piłsudski, czy w czasie Powstania Warszawskiego" - tłumaczył Wojciech Kirejczyk. Podczas wakacji multimedialna ciężarówka "Niepodległej" dotrze do 30 miejscowości, m.in. do Augustowa, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania czy Szczecina. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu www.iskryniepodleglej.pl (PAP)

Autorka: Agnieszka Lipska

al/ apiech/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.