24.10.2017

IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego od 4 listopada w Warszawie

Ignacy Jan Paderewski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Ignacy Jan Paderewski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

Koncert jazzowy, recital fortepianowy, wieczór hiszpański, a także spotkania muzyczne dla dzieci, znalazły się w programie IV Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 4-11 listopada.

"W tym roku zostaną wykonane wszystkie utwory orkiestrowe Ignacego Jana Paderewskiego - duża Uwertura, Symfonia +Polonia+, koncert fortepianowy, Fantazja polska oraz Suita G-dur na orkiestrę smyczkową. Mamy do dyspozycji trzy znakomite orkiestry" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Jan Popis.

4 listopada festiwal zainauguruje spotkanie muzyczne dla rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, podczas którego będzie można usłyszeć m.in. Menuet G-dur Paderewskiego, Walc Des-dur Chopina i "Łabędzia" Camilla Saint-Sansa. Wystąpią Bartłomiej Zajkowski (fortepian), Tomasz Słowikowski (wiolonczela), Magdalena Kunce (sopran), Ewa Wałecka (skrzypce). Tego samego dnia wieczorem, uczestnicy będą mogli wziąć udział w wieczorze hiszpańskim, podczas którego wystąpi Sonor Ensemble.

W niedzielę 5 listopada, organizatorzy przygotowali spacer "Śladami Paderewskiego", natomiast wieczorem podczas koncertu Lutosławski Piano Duo na Zamku Królewskim wystąpią Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik. Sonatę a-moll op. 13 na skrzypce i fortepian odegrają Patrycja Piekutowska i Michał Francuz.

Trzeciego dnia festiwalu w Pałacu Myśliwieckim odbędzie spotkanie z udziałem Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Andrzeja Sitarza, prowadzone przez Jana Popisa i Ewę Kielak-Ciemniewską. Tematy dyskusji to "Ignacy Jan Paderewski jako mieszkaniec i obywatel Warszawy". Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej podczas "Salonu Laureatów" wystąpią Aleksandra Świgut, Adam Goździewski oraz Piotr Alexewicz. Wieczorem odbędzie się symfoniczny koncert urodzinowy, podczas którego Polska Orkiestra Radiowa pod kierownictwem Michała Klauzy przedstawi Symfonię C-dur Józefa Elsnera i Fantazję polską gis-moll Ignacego Jana Paderewskiego.

"To nie jest dla nas łatwa rzecz - w ciągu pięciu dni zagrać dwa tak duże koncerty, oprócz naszych normalnych zajęć, czyli nagrywania i koncertowania (...) Jest to duże wyzwanie, ale cieszę się, że możemy podkreślić przede wszystkich muzyką, ale postawić również akcent na to aby uczcić Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z ojców naszej niepodległości. Szczególnie teraz, rok przed stuleciem jej odzyskania, trzeba o tym mówić" - mówił solista zastępca dyrektora Polskiej Opery Radiowej Krzysztof Kur.

W środę 8 listopada, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, odbędzie się koncert w wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra. Zostanie odegrana Suita G-dur na orkiestrę smyczkową Ignacego Jana Paderewskiego; po niej koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Philippe Giusiano, a następnie światowe prawykonanie Nuit mistique no 4 na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Karola Beffa. Wieczór zakończy koncert wiolonczelowy Camilla Saint-Saensa w wykonaniu Macieja Kułakowskiego.

Podczas szóstego dnia festiwalu, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Symfonia Varsovia zaprezentuje Uwerturę koncertową Es-dur oraz koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego i poemat symfoniczny Step op. 66 Zygmunta Noskowskiego.

W piątek 10 listopada w Łazienkach Królewskich odbędzie się recital fortepianowy Denisa Zhdanova oraz koncert "Paderewski-Jazz-Inspiracje”, podczas którego wystąpi Artur Dutkiewicz, Michał Szymanowski i Karol Szymanowski. "To będzie fuzja jazzu z klasyką" - zapowiedział prezes Fundacji "AVE ARTE" Wiesław Dąbrowski.

Ostatniego dnia festiwalu, 11 listopada w studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, będzie można usłyszeć Symfonię h-moll "Polonia". "Utwór skomplikowany, wymagający wysiłku; wielkie dzieło napisana w 40-lecie powstania styczniowego. Różne okoliczności powodowały, że utwór ten nie jest grany tak często jak być powinien. Elementem, który pozwoli odebrać go jeszcze bardziej emocjonalnie będzie prezentacja fragmentów filmu o Paderewskim autorstwa Wiesława Dąbrowskiego" - powiedziała dyrektorka Programu 2 Polskiego Małgorzata Małaszko.

"To nie jest dla nas łatwa rzecz - w ciągu pięciu dni zagrać dwa tak duże koncerty, oprócz naszych normalnych zajęć, czyli nagrywania i koncertowania (...) Jest to duże wyzwanie, ale cieszę się, że możemy podkreślić przede wszystkich muzyką, ale postawić również akcent na to aby uczcić Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z ojców naszej niepodległości. Szczególnie teraz, rok przed stuleciem jej odzyskania, trzeba o tym mówić" - powiedział solista zastępca dyrektora Polskiej Opery Radiowej Krzysztof Kur.

Na IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, organizowany przez Fundację AVE ARTE wstęp jest wolny - bezpłatne wejściówki można odbierać w kasach Muzeum Łazienki Królewskie. Festiwal jest interdyscyplinarnym wydarzeniem składającym się z koncertów symfonicznych, kameralnych i jazzowych, recitali fortepianowych, paneli dyskusyjnych, wystaw oraz pokazów filmów. Zapraszani są nań artyści z kraju i zagranicy. Wydarzenie dofinansowane ze środków MKiDN.(PAP)

autor: Marek Sławiński

edytor: Paweł Tomczyk

masl/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.