28.02.2018

J. Sellin: celem programu "Niepodległa" jest wzmocnienie wspólnoty obywatelskiej Polaków

Wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Jarosław Sellin (n/z) podczas briefingu nt. podsumowania działań w 2017 roku oraz planów obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku realizowanych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" w Centrum Prasowym PAP. Fot. PAP/J. Kamiński Wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Jarosław Sellin (n/z) podczas briefingu nt. podsumowania działań w 2017 roku oraz planów obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku realizowanych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" w Centrum Prasowym PAP. Fot. PAP/J. Kamiński

Celem głównym realizacji programu wieloletniego "Niepodległa" jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. W jego ocenie mamy problem ze wspólnotą obywatelską, która potrafiłaby wynieść się ponad podziały.

W środę w Centrum Prasowym PAP odbył się briefing prasowy poświęcony podsumowaniu działań w 2017 r. oraz planom obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r. realizowanych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa".

W konferencji oprócz Sellina, który jest pełnomocnikiem Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, wzięli udział: dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, koordynator PW "Niepodległa" Paulina Florjanowicz; dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

"Celem głównym realizacji programu wieloletniego +Niepodległa+ jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Mam poczucie, subiektywne być może, ale myślę, że duża część opinii publicznej w Polsce takie poczucie podziela, że ze wspólnotą obywatelską, która by potrafiła wynieść się ponad podziały, mam problem. Podziały są bardzo silne wśród Polaków, podziały, można powiedzieć polityczne a nawet, być może, cywilizacyjne" - powiedział wiceminister kultury.

Dodał, że z powodu naszej trudnej historii, mamy też problem "z takim emocjonalnie pozytywnym utożsamianiem się z własnym państwem, traktowaniem państwa, jako idei, jako spoiwa wspólnoty - społecznej i narodowej - jako dobra, z którym trzeba się utożsamiać". Podkreślił, że "państwo jest po prostu wartością".

Z informacji Biura Programu "Niepodległa" wynika, że w 2017 r. 339 podmiotów zrealizowało przeszło 1000 projektów krajowych i zagranicznych włączających się w PW "Niepodległa".

Wieloletni program rządowy "Niepodległa" na lata 2017-2021, przyjęty przez rząd w maju ubiegłego roku, składa się z kilku priorytetów: centralnego, lokalnego i regionalnego oraz zagranicznego.

Sellin poinformował, że w ramach Priorytetu 1 Programu realizowano działania ogólnopolskie w postaci 22 przedsięwzięć. Wśród najważniejszych są m.in. wystawy zrealizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie - #dziedzictwo (75 tys. zwiedzających) oraz Wyspiański (ponad 70 tys. zwiedzających przez pierwsze 3 miesiące).

Wiceminister kultury wymienił też m.in. zrealizowane w listopadzie 2017 r. widowisko multimedialne - "Powrócim pełni sławy", podczas którego najbardziej znane pieśni Legionów zaprezentowane zostały we współczesnych aranżacjach (spektakl transmitowany w TVP, obejrzało go 1,3 mln widzów).

"Innym wartym wyróżnienia działaniem, w trakcie realizowania, jest 100 Pomników Historii na stulecie". "Kiedy w roku 2015 przejęliśmy władzę, na liście Pomników Historii - to jest taka prestiżowa prezydencka lista najważniejszych obiektów i z powodów historycznych i zabytkowych w Polsce - mieliśmy obiektów 60, dzisiaj już mamy 81. (...) Będziemy się starać tę listę Pomników doprowadzić do 100, żebyśmy mieli na stulecie niepodległości - 100 Pomników Historii" - podkreślił Sellin.

Dodał, że także inne resorty realizują działania związane obchodami niepodległości, w tym np. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało nowy wzór polskiego paszportu.

Biuro Programu Niepodległa podało, że w ramach Priorytetu 2, obejmującego działania lokalne i regionalne, dofinansowano 157 projektów na łączną kwotę 4 mln zł. Przykładowe zrealizowane projekty to: "Tańczył Marcin z Katarzyną, czyli jak smakuje niepodległość. Dziedzictwo kulinarne Kujaw i Pomorza" - projekt łączący elementy dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza, które odnoszą się bezpośrednio do tradycji regionalnych obchodów Święta Niepodległości oraz "Zanurz się w historię: misja Gdynia-Milanówek - Fundacja Koncept Kultura" - program edukacyjny łączący lokalne wątki z historią Polski.

Dodatkowo na szczeblu lokalnym i regionalnym wojewodowie zrealizowali kolejnych 25 różnych inicjatyw,. Należą do nich m.in. akcja Urodziny Marszałka Piłsudskiego (dolnośląskie) czy wystawa "Niezwykłe kobiety Śląska Opolskiego".

Priorytet 3 to działania zagraniczne, za które odpowiada Instytut Adama Mickiewicza. W 2017 r. IAM zrealizował 31 wydarzeń kulturalnych za granicą.

Sellin poinformował, że w 2018 r. instytucje podległe lub nadzorowane przez ministra kultury planują 35 przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim, w tym np. Rok Polski w Operze Wrocławskiej a także cykl koncertów "Powstało w Wolnej Polsce" w Filharmonii Narodowej, prezentujący najwybitniejsze dokonania muzyczne dwudziestolecia międzywojennego.

Poza tym, w 2018 r. Europejskie dni dziedzictwa 2018 będą się odbywały pod hasłem "Niepodległa dla Wszystkich".

Sellin dodał, że w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczął się już cykl wystaw "3 x Niepodległa": "Paderewski", "Józef Brandt", "Niepodległa 1918". "Teraz możecie państwo oglądać wspaniałą wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu, jednej z kluczowych postaci dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę w dużej mierze skomponowano z dzieł, które on w depozycie, w testamencie przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie" - powiedział.

Wiceszef MKiDN wskazał, że w ramach programu "Niepodległa" zorganizowane zostanie wydarzeń pod nazwą "100-lecie awangardy w Polsce", bo "awangarda w sztukach plastycznych ma dokładnie tyle samo lat, co odzyskanie przez Polskę niepodległości. To jest organizowane jest przez Muzeum Sztuki w Łodzi" - dodał.

Wiceminister kultury poinformował także, że w planach jest "koncert na Stadionie Narodowym 10 listopada dedykowany odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dwudniowy festiwal na Trakcie Królewskim w Warszawie 10 i 11 listopada". (PAP)

autorzy: Katarzyna Krzykowska, Olga Łozińska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.