KEP: Abp Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom NMP na Jasnej Górze
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w czwartek 3 maja będzie przewodniczył uroczystościom NMP Królowej Polski na Jasnej Górze. To jedno z wydarzeń wpisujących się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - poinformowało w środę PAP biuro prasowe KEP.
Biuro prasowe KEP podało również, że główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski co roku odbywają się z udziałem polskich biskupów. 3 maja o godz. 11, po ich uroczystym ingresie, rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. On też wygłosi homilię. Podczas mszy św. zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej, będzie również możliwość przyrzeczenia Duchowej Adopcji.
Jak podkreśliło biuro prasowe KEP, uroczystości w tym roku mają szczególny charakter, ze względu na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 2 maja w jasnogórskim arsenale zostanie otwarta specjalna wystawa "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918". Ceremonii otwarcia dokona w południe abp Gądecki.
Wśród eksponatów są m.in.: fotogramy z jasnogórskiego archiwum – niektóre prezentowane będą po raz pierwszy, biżuteria patriotyczna, ryngrafy, odznaczenia wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej i pamiątki pozostawione na Jasnej Górze przez prezydenta Ignacego Mościckiego, a także pamiątki po zesłańcach Sybiru i po więźniach obozów koncentracyjnych z czasu II wojny światowej. Jednym z cenniejszych eksponatów jest oryginalna figura Matki Bożej Niepokalanej, która umieszczona została na placu przed jasnogórskim szczytem zaraz po tym, jak usunięto stamtąd pomnik cara Aleksandra II.
Kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Rudziński, nawiązując do wystawy, podkreślił, że "ważnym przesłaniem tej wystawy są słowa, które wzięliśmy z katechez świętego Jana Pawła II, a zwłaszcza z tego ważnego wydarzenia, jakim była Jego pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę w 1979 roku. Jan Paweł II podsumował rolę Jasnej Góry słowami: +Tu zawsze byliśmy wolni+”.
Jak dodał o. Rudziński, dopełnieniem tytułu wystawy są słowa: "Jasnej Góry droga do Niepodległości". "Rola sanktuarium polegała na przygotowaniu polskiego społeczeństwa do odzyskania niepodległości, polegała na pielęgnowaniu uczuć religijnych i na budzeniu ducha narodowego. I zasadnicze znaczenie miało przywrócenie w wielkiej skali ruchu pielgrzymkowego, odbudowa charakteru sanktuarium Jasnej Góry jako sanktuarium narodowego oraz przywrócenie powszechnej świadomości tytułu Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej" – wyjaśnił kustosz wystawy. Podkreślił jednocześnie, że to wszystko, co działo się tutaj w tym czasie, "będzie miało odzwierciedlenie na tej wystawie w archiwalnych fotografiach i pamiątkach z tego okresu".
"Jasnogórska droga do niepodległości rozpoczyna się rokiem 1882, czyli jest to rok 500-lecia jubileuszu fundacji sanktuarium jasnogórskiego, i niezwykle symbolicznego wydarzenia, czyli ustawienia pod Jasną Górą w roku 1889 pomnika ku czci cara Aleksandra II. Stał w miejscu dzisiejszej figury Matki Bożej Niepokalanej, tam, gdzie pielgrzymi wchodzą przed Szczyt i padają na kolana. To była kulminacja rusyfikacji i prześladowań Polaków na terenie całego kraju" – przypomniał o. Rudziński.
"Na znak żałoby noszono biżuterię patriotyczną, są tu pierścienie, sygnety z wizerunkiem orła w koronie, zegarki, gdzie na kopercie widnieje Matka Boska Częstochowska w koronie albo Matka Boska Ostrobramska” - dodał kustosz wystawy.
Na wystawie będzie można obejrzeć tzw. krzyżyk Olszynki Grochowskiej. "Należy on do bardzo rzadkich pamiątek – zaledwie kilka podobnych znajduje się w innych kolekcjach muzealnych w kraju. Krzyżyk zrobiony jest z gałązek olszyny, a jego ramiona łączy złote okucie z wygrawerowanym napisem: +25 lutego 1831, z Olszynki+. Jest to data bitwy pod Olszynką Grochowską, do której doszło w czasie powstania listopadowego 1831 r." - wyjaśnił o. Rudziński.
Dodał jednocześnie, że wśród pamiątek po zesłańcach są czapka i but, którego spód wykonany został ze starej, zużytej opony oraz fragment kajdan, w które zakuwani byli Sybiracy. Pamiątki obozowe to m.in. różańce wykonane własnoręcznie przez więźniów ze sznurków i z chleba. Jeden z różańców ozdobiono medalikiem. W kawałku ze szczoteczki do zębów jeden z więźniów wyrył twarz Matki Bożej. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ son/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.