Kolekcjonerska edycja kart do pasjansa z wizerunkami bohaterów 1920 r. do wygrania w konkursie UdSKiOR
Kolekcjonerską edycję kart do pasjansa z wizerunkami polskich bohaterów 1920 r. będzie można wygrać w konkursie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej i postaciach z nią związanych organizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Start konkursu 10 sierpnia.
W dniach 10-21 sierpnia, od poniedziałku do piątku, na kontach Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na Facebooku (@udskior) i Twitterze (@Kombatanci) publikowane będzie jedno pytanie konkursowe. Osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi w komentarzu do posta/tweeta z pytaniem, otrzyma nagrodę dnia – "Pasjans pana Marszałka. Wojna 1920", wydaną przez Urząd do Spraw Kombatantów.
Pomysł przygotowania "Pasjansa...", zrealizowany przez UdSKiOR dla upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, inspirowany jest ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez marszałka Józefa Piłsudskiego.
UdSKiOR informuje, że to "wyjątkowe wydanie 2 talii kart, których figurami są dowódcy Wojska Polskiego w wojnie z najazdem bolszewickiej Rosji: marszałek Józef Piłsudski, generałowie Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller, Edward Śmigły-Rydz, Kazimierz Sosnkowski, Władysław Sikorski, Wacław Iwaszkiewicz i Bolesław Wieniawa-Długoszowski". "Nie mogło zabraknąć i walecznych dam: Aleksandry Piłsudskiej, Marii Wittekówny, Wandy Gertz i Aleksandry Zagórskiej. Bohaterowie ci w czasach sobie współczesnych honorowani byli za swą postawę orderami, dlatego też karty asowe zdobią emblematy: Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości, Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Walecznych" - podał Urząd.
Do kart dołączona jest także książeczka z informacjami na temat każdej z postaci oraz odznaczeń widniejących na kartach. Można się z niej również dowiedzieć, dlaczego Józef Piłsudski – jak mawiali jego przyjaciele – "pasjami stawiał pasjanse" oraz poznać zasady dwóch ulubionych pasjansów wodza.
"W tym roku upamiętniamy Setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, podczas której Polska, zatrzymując nawałę bolszewicką, obroniła nie tylko swą suwerenność, ale również świat wartości cywilizacji europejskiej. To rok, w którym zgłębiamy dzieje wojny polsko-bolszewickiej i odkrywamy historie naszych wielkich przodków, którzy doskonale zdiagnozowali zagrożenie, jakie niesie na bagnetach Armia Czerwona i ustrój komunistyczny. Gdyby nie ich determinacja i odwaga, bolszewickie hordy dotarłyby zapewne aż po Gibraltar, topiąc Europę w morzu krwi i nieodwracalnie burząc fundamenty, na jakich od wieków wznoszony był nasz kontynent. Mam głęboką nadzieję, że +Pasjans pana Marszałka+ z wizerunkami i biogramami polskich Bohaterów 1920 roku będzie – zgodnie z najlepszymi prawidłami – +bawiąc – uczył+. Dlatego też serdecznie zapraszam do udziału w konkursie +Poznaj Bohaterów 1920 roku w Stulecie Bitwy Warszawskiej+ i wygrywania tej wyjątkowej pamiątki z obchodów rocznicowych +Cudu nad Wisłą+" – zachęca szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
Ponadto autorzy największej liczby najszybszych prawidłowych odpowiedzi udzielonych na Facebooku oraz na Twitterze przez cały okres trwania konkursu zdobędą nagrodę specjalną – zestaw cennych publikacji historycznych poświęconych polskiej drodze do niepodległości.
Nagrody specjalne zostaną wręczone laureatom przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas konferencji "Znaczenie Bitwy Warszawskiej", organizowanej przez Urząd w dniu 26 sierpnia w Belwederze w Warszawie.
Więcej informacji na temat przebiegu konkursu na kontach Urzędu w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych www.kombatanci.gov.pl. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.