26.04.2018

Koncert symfoniczny "Niepodległa - Powstało w wolnej Polsce"

Ignacy Jan Paderewski. Fot. PAP/CAF - reprodukcja Ignacy Jan Paderewski. Fot. PAP/CAF - reprodukcja

Kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego oraz Jerzego Gablenza znajdą się m.in. w programie koncertu symfonicznego "Niepodległa - Powstało w wolnej Polsce", który odbędzie się w piątek i sobotę w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Paweł Kapuła, solistą będzie niemiecki pianista Joseph Moog. W programie koncertu "Niepodległa - Powstało w wolnej Polsce" znajdą się: Uwertura na orkiestrę symfoniczną Ignacego Jana Paderewskiego, Koncert fortepianowy Jerzego Gablenza oraz Dmitrija Szostakowicza - I Symfonia f-moll.

W jubileuszowym cyklu dzieł polskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego ciekawą i oryginalną pozycję stanowi Koncert fortepianowy Des-dur Jerzego Gablenza. "Rzadko prezentowany, pełen neoromantycznych uniesień jest monumentalny Koncert fortepianowy Gablenza, kompozytora i przemysłowca - cenionego krakowskiego fabrykanta octu i musztardy. Jako uczeń Władysława Żeleńskiego i Feliksa Nowowiejskiego posiadał solidne muzyczne przygotowanie, które pozwoliło mu zdobyć za życia spore uznanie, choć trwalsze miejsce w repertuarze zdobyły głównie jego pieśni" - charakteryzuje twórczość Gablenza muzykolog Piotr Maculewicz. Prawykonanie koncertu odbyło się w 1977 r. na Dominikanie, zorganizowane przez mieszkającego tam syna kompozytora.

Jerzy Gablenz, muzyk i przemysłowiec, urodził się w 1888 r. w Krakowie, zginął 11 września 1937 r. w katastrofie samolotowej w okolicach Piaseczna. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz teorię muzyki i kompozycję u W. Żeleńskiego i F. Nowowiejskiego; grał na flecie w orkiestrze i uczył gry na tym instrumencie w Instytucie Muzycznym w Krakowie. Pozostawił dwie symfonie, 10 poematów symfonicznych "Legenda o Turbaczu", Koncert fortepianowy, utwory kameralne, chóralne, pieśni, operę "Zaczarowane koło".

Pianista Joseph Moog, pianista i kompozytor, przez krytykę uznawany jest za artystę dużego formatu, aktywnie propagującego nieznanych autorów i i zapomniane dzieła. Magazyn "Gramophone" przyznał mu tytuł Młodego Artysty Roku 2015; w kolejnym roku jego album płytowy z koncertami Edvarda Griega i Maurycego Moszkowskiego otrzymał nominację do nagrody Grammy.

W sezonie 2017/18 Joseph Moog rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie interpretacji rzadko wykonywanych kompozycji, debiutując z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Koncercie Des-dur op. 25 Jerzego Gablenza.

Paweł Kapuła od sezonu 2016/17 jest dyrygentem-asystentem dyrektora artystycznego FN Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. W 2016 r. był asystentem Andrzeja Boreyki w Orchestre National de Belgique, gdzie zetknął się ze sztuką dyrygencką wybitnych artystów, m.in Lawrence’a Fostera, Vladimira Jurowskiego, Christophera Warren-Greena i Michaela Schonwandta. Dwa lata wcześniej zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej, dyrygując premierowym przedstawieniem opery "Zamek na Czorsztynie" Kurpińskiego w reżyserii Błażeja Peszka. Koncertował z Orkiestrą i Chórem FN w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Orkiestrą NFM we Wrocławiu, Filharmonią Zielonogórską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie.

Przed koncertem, który odbywa się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej, odbędzie się wykład wprowadzający Marcina Majchrowskiego.

Koncert sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. (PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.