21.04.2023

Minister Gliński: w maju podpiszemy porozumienie o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

W maju zostanie podpisane porozumienie o współprowadzeniu instytucji kultury, co umożliwi resortowi współfinansowanie budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu – zapewnił w piątek w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie) wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Według obecnych szacunków inwestycja będzie kosztować przeszło 370 mln zł. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na IV kwartał 2023 r., zakończenie inwestycji – na koniec 2026 r.

Od początku stycznia Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (WMN), którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, podlega samorządowi regionu, a nie władzom Poznania. Miasta nie stać było na sfinansowanie budowy nowej siedziby placówki, dlatego samorządy zdecydowały o wzajemnym przekazaniu instytucji kultury.

W styczniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o gotowości uczestniczenia w budowie nowej siedziby muzeum. Resort kultury podał też, że wraz z władzami województwa wielkopolskiego przystępuje do przygotowania umowy współprowadzenia WMN. Współprowadzenie umożliwi ministerstwu zaangażowanie w inwestycję.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w czasie swojej piątkowej wizyty w podpoznańskiej Murowanej Goślinie wyraził przekonanie, że w maju resort podpisze z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego umowę o współprowadzeniu muzeum. "Od stycznia, od momentu kiedy pan marszałek uzyskał tytuł prawny do współpracy w tej dziedzinie - bardzo intensywnie współpracujemy" - zaznaczył.

"Nie ma żadnych problemów, mimo że są różnice polityczne przecież (marszałek wielkopolski Marek Woźniak jest członkiem PO - PAP), instytucja jest tak istotna, że ją przygotowujemy. W maju będzie podpisane porozumienie o współprowadzeniu, co umożliwi współfinansowanie inwestycji już w sposób ciągły" - zadeklarował wicepremier.

Dopytywany przez PAP szef resortu kultury podtrzymał deklarację, że ministerstwo sfinansuje 60 proc. wartości inwestycji. "To jest także dzięki naszym parlamentarzystom, mówię o parlamentarzystach PiS, bo oni bardzo zabiegali, żeby nasz wkład, wkład ministerstwa był jak największy, dla dobra publicznego" - powiedział minister Gliński.

"Wiadomo, że to muzeum jest od dawna oczekiwane, ono było trochę wstrzymywane brakiem decyzji po stronie miasta Poznań, ale w tej chwili, od stycznia, pracujemy z panem marszałkiem w kierunku jak najszybszej realizacji tej oczekiwanej od dawna instytucji" - powiedział polityk.

Celem budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie rozpowszechnianie wiedzy o wydarzeniu i upamiętnienie jego uczestników. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie, jednak ekspozycja stała, obok historii samego zrywu, będzie prezentować wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz późniejsze wydarzenia, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.