Mural upamiętnił Gabriela Narutowicza w roku 100-lecia jego śmierci
Na elewacji Szkoły Podstawowej 22 w Częstochowie, której patronuje pierwszy prezydent odrodzonej Rzeczypospolitej Gabriel Narutowicz, odsłonięto mural z jego wizerunkiem. W grudniu tego roku przypada setna rocznica wyboru Narutowicza na prezydenta oraz jego śmierci od kul zamachowca.
Jak podał w piątek Urząd Miasta, mural powstał na odnowionej i ocieplonej elewacji częstochowskiej szkoły. Autorem malowidła jest znany w mieście artysta Michał Błach, który m.in. namalował Świteziankę na ścianie jednego z bloków przy ul. Goszczyńskiego oraz klucz wiolinowy na wieżowcu sąsiadującym z Filharmonią Częstochowską.
W ceremonii odsłonięcia muralu wziął udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który podkreślił znaczenie tej uroczystości jako elementu uczczenia okrągłej rocznicy śmierci Gabriela Narutowicza. Mówił też o dokonaniach, obywatelskiej postawie oraz przywiązaniu do demokracji, jakie cechowały patrona częstochowskiej podstawówki. Uczniowie przedstawili dedykowany Narutowiczowi spektakl.
9 grudnia 1922 r. Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej w 1918 r. Polski. Sprawował ten urząd zaledwie kilka dni - 16 grudnia został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.
9 grudnia 1922 r. Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej w 1918 r. Polski. Sprawował ten urząd zaledwie kilka dni - 16 grudnia został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.
Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości Gabriel Narutowicz mieszkał w Szwajcarii. W kraju czekało go aresztowanie za działalność niepodległościową. Był inżynierem hydrotechnikiem, współtwórcą wielu elektrowni wodnych w Szwajcarii i innych państwach Europy. W odrodzonej Polsce był m.in. ministrem robót publicznych.
Częstochowska szkoła podstawowa, której patronuje Gabriel Narutowicz, przeszła ostatnio termomodernizację, której zwieńczeniem jest mural na ścianie budynku. Warta ponad 1,1 mln zł inwestycja była współfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.(PAP)
mab/ pat/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.