14.11.2020

Muzeum Powstania Wielkopolskiego zachęca do wirtualnego zwiedzania

Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Wielkopolskiego Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Do odwiedzenia w sieci wirtualnej wersji tworzonego w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 zaprasza Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Obiekt w rzeczywistej wersji powinien być gotowy około 2024 roku.

W serwisie dostępnym pod adresem powstanie.wmn.poznan.pl można zobaczyć, jak będzie wyglądać placówka, co zostanie w niej pokazane, można też sprawdzić aktualny stan prac nad inwestycją. Nowy gmach Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 roku zostanie wybudowany na stokach Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu.

"To nowoczesne i atrakcyjne muzeum potrzebuje już dziś najnowocześniejszego przekazu komunikacyjnego. Chcemy w ten sposób dotrzeć do wszystkich Polaków, opowiedzieć im o zwycięskim powstaniu i sprawić, żeby poczuli się tak jak my, tutaj w Wielkopolsce, z niego dumni" – powiedział PAP dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki

Jak dodał, nowa strona ma służyć upowszechnianiu wiedzy o samym powstaniu, ale także ma podtrzymać publiczne zainteresowanie ideą i potrzebą upamiętnienia powstania wielkopolskiego właśnie poprzez budowę nowej siedziby poświęconego mu muzeum.

"Wierzę w to, że mimo pandemii i dewastacji finansów publicznych, w tym samorządowych, za kilka lat zaprosimy pierwszych gości już nie wirtualnie, ale do realnego, imponującego gmachu muzeum. Póki co serfujmy w Internecie, a jeśli ktoś ma jeszcze w domu pamiątki z okresu powstania wielkopolskiego, nieustająco o to prosimy: podzielcie się z nami, znajdą godne miejsce na nowej wystawie stałej" – powiedział Terlecki.

W serwisie posłuchać można m.in. wypowiedzi prawnuków powstańców, którzy przedstawiają ideę towarzyszącą budowie nowego obiektu.

"O swojej fascynacji powstaniem, o jego ogólnonarodowym znaczeniu i oczekiwaniu na nową siedzibę muzeum opowiada Julia Czarnul – prawnuczka rysownika i powstańca Leona Prauzińskiego, na którego pocztówkach przedstawiających powstańcze epizody wychowało się całe pokolenie Wielkopolan w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugą z występujących osób jest Karol Przesławski, prawnuk Stanisława Powalisza, członka POW Zaboru Pruskiego, który po wybuchu powstania kierował grupą skautów-gońców przy dowództwie głównym" – podała wicedyrektorka WMN Anna Sochacka.

W serwisie znalazł się m.in. katalog najciekawszych eksponatów, które będą podstawą przyszłej eskpozycji. Katalog będzie cały czas aktualizowany o pojawiające się nowe eksponaty i artefakty.

Prezentowany projekt powstał ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

W rozstrzygniętym w 2019 roku konkursie architektonicznym, w którym uczestniczyło ponad 50 zespołów projektantów z Polski i zagranicy zwyciężyła warszawska pracownia WXCA. Wówczas WMN informowało, że nowa siedziba muzeum ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarta w 2024 r.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ozk/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.