02.02.2018

Na kwietnikach w Gdańsku dominować mają biało-czerwone motywy

W tym roku w Gdańsku na kwietnikach wśród posadzonych 73 tys. roślin dominować mają, w związku z setną rocznicą odzyskania nieodległości, motywy biało-czerwone. W budowanym centrum Forum Gdańsk, pojawi się też nowy, ponad dwuhektarowy ogród.

Za tereny zielone w mieście odpowiada Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ). Kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ, Ewelina Latoszewska wskazała, że zapewnienie atrakcyjności terenów zielonych w Gdańsku wymaga wielu tygodni planowania, liczenia, wyobraźni i doświadczenia. „Nie każda roślina jest odporna na miejskie warunki” – zaznaczyła.

W ubiegłym roku na terenie Gdańska w ciągu całego roku posadzono prawie 67 tys. sztuk roślin. Były to m.in. stokrotki, bratki, begonie, pelargonie, surfinie, szałwie, aksamitki, kapusty ozdobne i chryzantemy. W 2018 roku miasto planuje posadzić o sześć tysięcy roślin więcej, 73 tysiące. W samym tylko Parku Oliwskim od wiosny do jesieni zaplanowane zostało nasadzenie 27 tys. roślin.

Jak mówiła Latoszewska, „odpowiedni dobór roślin umożliwia zmiany barw kompozycji od wczesnego lata do późnej jesieni, bo gdy jedne rośliny kończą kwitnienie, to inne dopiero zaczynają”. Powiedziała, że podczas planowania kolorystki kwietników na ten rok uwzględniono m.in. obchodzoną w 2018 r. setną rocznicę odzyskania nieodległości. „Z tego względu motywy biało-czerwone pojawią się na wieżach kwiatowych, w donicach kwiatowych oraz kwietnikach, począwszy od pierwszych nasadzeń wiosennych, a skończywszy na tych jesiennych” - wyjaśniła.

Trzy herby kwiatowe miasta ozdobią pasy rozdziałów przy głównych trasach wlotowych do Gdańska, tj. na al. Grunwaldzkiej w Oliwie, na ul. Elbląskiej oraz na ul. Kartuskiej w rejonie ronda Wolnego Miasta Gdańska. Napis kwiatowy „Wrzeszcz” stanie tradycyjnie na Placu Komorowskiego. Ponadto rośliny pojawią się na ok. dziesięciu dużych rondach w mieście.

Wiosną do nasadzeń wykorzystywane są głównie: bratki i stokrotki; w lecie - begonie, aksamitka rozpierzchła, starzec popielny, kocanki, dalia rabatowa, komarzyca i smagliczki, a jesienią - królują chryzantemy i wrzosy. „Wszystko po to, aby nasze miasto przez większość roku wyglądało niezwykle kolorowo” - wyjaśniła.

Ponad 3,3 tys. roślin ma zostać posadzonych w trzydziestu różnej wielkości wieżach kwiatowych. Staną one m.in. w Śródmieściu, na terenie Głównego Miasta, na Placu Solidarności, na Wyspie Sobieszewskiej i Westerplatte. Na części wież posadzone będą białe i czerwone pelargonie. Kwiaty będą też w skrzynkach powieszonych na barierkach, np. przy ul. Hucisko i Garncarskiej. Prawie sto kwietników z roślinami o przewieszających się pędach ma być umieszczonych na słupach i lampach ulicznych.

W tym roku w Gdańsku pojawi się ponad dwuhektarowy teren zieleni w powstającym nowym centrum miejskim Forum Gdańsk. Pierwsze nasadzenia mają rozpocząć się już w marcu. Za projekt zieleni odpowiada znana trójmiejska ogrodniczka i projektantka ogrodów, Katarzyna Bellingham. Zapewniła, że „krajobraz Forum będzie zmieniał się wraz z sezonami”.

Ma być posadzonych prawie 33 tys. roślin 80 gatunków. Na terenie Centrum będą dwa zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion. Ogrodniczka zapowiedziała, że owocujące krzewy, kwitnące byliny oraz ozdobne trawy stworzą naturalny i swobodny krajobraz. Dodała, że podobne rozwiązania można oglądać w przestrzeni publicznej słynnej nowojorskiej „High Line” czy londyńskiego „Barbican Centre”. Bellingham zdradziła, że na dachu jednego z budynków powstaje rabata przypominająca dziką łąkę w samym środku miasta.

„Większość roślin to będą gatunki rodzime lub genetycznie zbliżone do dziko rosnących w naszej szerokości geograficznej” – mówiła Bellingham. Centrum ma być otwarte późną wiosną. Ogólnodostępna przestrzeń publiczna ma stanowić prawie połowę powierzchni centrum. (PAP)

autor: Bożena Leszczyńska

edytor: Sonia Sobczyk

bls/ son/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.