14.12.2019

Na Podolu odsłonięto tablicę upamiętniającą premiera Walerego Sławka

Walery Sławek. Fot. NAC Walery Sławek. Fot. NAC

W Strutynce na Podolu odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą Waleremu Sławkowi, w międzywojennej Polsce trzykrotnemu premierowi, marszałkowi Sejmu oraz jednemu z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, który urodził się w tej położonej na Ukrainie wsi.

„Powinniśmy szukać postaci, które nas łączą. Walery Sławek jest takim filarem pojednania polsko-ukraińskiego” - powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Pomysłodawcą uhonorowania Walerego Sławka jest znany polski działacz na Ukrainie Jerzy Wójcicki.

CZYTAJ TAKŻE

„W tym roku mija 140 lat od urodzin i 80 lat od daty jego śmierci. Trudno znaleźć postacie, które idealnie byłyby dostosowane do realiów, które mamy dzisiaj w Polsce i na Ukrainie, bo historia jest traktowana różnie. Sławek był ważny i dla Polaków, i dla Ukraińców, bo przez cały czas starał się integrować Ukrainę w ten obszar europejski” - powiedział polskim dziennikarzom.

„Sławek był blisko związany z (prezydentem Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem) Petlurą, ze środowiskiem ukraińskim i dobrze mówił po ukraińsku. Był jednym z najbliższych przyjaciół Piłsudskiego i jest bardzo ważną osobą nie tylko dla Polski, ale i dla Ukrainy” - zaznaczył Wójcicki.

Małgorzata Gosiewska zwróciła uwagę, że Sławek działał w czasach, które bardzo przypominają obecne.

„Sytuacja jest dziś podobna, bo w tle mamy cały czas Rosję, która próbuje nam odebrać niepodległość, z którą w tej chwili walczy Ukraina i to walczy o podstawowe wartości, również w naszym imieniu. Tak jak my kiedyś walczyliśmy w imieniu całej Europy i broniliśmy jej przed nawałą bolszewicką. Sławek jest świetną postacią, by tę historię relacji polsko-ukraińskich i walki z Rosją pokazywać” - oceniła w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

CZYTAJ TAKŻE

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej premiera Sławka uczestniczyła także senator Maria Koc. „Jest to postać ważna nie tylko dla naszej, polskiej historii, ale jest to postać ważna dla budowania pozytywnych relacji między narodem polskim i ukraińskim. Sławek w 1920 roku był uczestnikiem podpisania w pobliskiej Winnicy sojuszu polsko-ukraińskiego, kiedy dwa nasze narody walczyły o niepodległość” - powiedziała PAP.

„Takie inicjatywy cieszą, bardzo dobrze rokują i pokazują, jak wiele rzeczy nas łączy, jeśli chodzi o naszą historię i wielkich bohaterów. To pozwala patrzeć na przyszłość stosunków polsko-ukraińskich z nadzieją” - podkreśliła senator Koc.

Walery Sławek był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, współtwórcą Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierzem Legionów. Był członkiem Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej, oficerem Wojska Polskiego, twórcą BBWR, marszałkiem Sejmu i trzykrotnym premierem.

Uroczystości w Strutynce zorganizował konsulat RP w Winnicy oraz lokalne władze ukraińskie. W sobotę w Winnicy odbył się jednocześnie I Przegląd Kolęd Polskich, w którym uczestniczyła delegacja z Polski na czele z wicemarszałek Gosiewską.

Ze Strutynki Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ kar/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.